Националният празник на България ще бъде отбелязан от всеки според личното разбиране. На 3 март говорим за славата, величието и подвига на героите, думи нужни на нас - да си припомняме, на децата ни - да знаят повече.
В Деня на Освобождението на България от османско иго - ние българите, от години изкачваме стълбите до Шипка. Тази година, за първи път официалните тържества се отлагат „с цел ограничаване възможността от разпространение на COVID-19“.
В изцяло новите реалности ще припомним историята:
Гост в студиото на Радио Пловдив ще бъде доц. д-р Тодор Радев, преподавател по История на България и след Освобождението в Пловдивския университет. За корените, за изучаването на историята от младите днес, за съхраненото в историческите документи и за нашите задължения пред поколението, което днес прави своите стъпки към познанието.
И още: представяме нова книга в летописа 19 век и Руско-турската освободителна война. Правим го с проф. Минка Златева от Софийския университет- тя ще говори за книгата "Европа в буря и покой" на американския журналист Едуард Кинг. Военен кореспондент, който с неговото отразяване на войната оставя разпознавема следа. Този негов труд през 2020 година за първи път се издава на български език.
Смолян, честванията от там ще бъдат с погледа на Манол Ружинов, който ще изнесе сабята на полковник Владимир Серафимов на празничното шествие в родопския град.
Зона "Култура" след 9.00 часа на живо ще включим Краси Алексиева от Стария град за да влезем заедно в галерия Възраждане на възпоменателната изложба живопис "Памет на галерия 1".
"Добро утро, ден!" продължава с д-р Милен Врабевски, който ще допише родолюбивите му каузи и изречението "Патриотизмът днес е..."
Започваме седмицата с разговор за книгата „Кречеталото“, на Христо Банов. В неделя, на 26-и януари, той ще я представи в Пловдив. Рубриката „Орисници“ е посветена на темата за сянката на бившите партньори. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев. Както винаги, след 14.30 часа. И не се хабете напразно...
Времето, измерено в безмилостното тиктакане на стрелките за болните, които чакат регулация за тестовете, от които зависи живота им. Времето и парите с поглед към бюджета на държавата, политическото бавене или пришпорване на влизането на България в еврозоната. Време за изкуството с кауза, за спомените в книга и новото геополитическо време, което започва с..
Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент? Отговорите на тези въпроси търсим днес в предаването Клуб "Неделя"! Художникът и преподавател Станка Александрова е първият ни събеседник, с когото говорим за предизвикателствата на учителската професия и още за изкуството като инструмент, посредством който децата развиват умения за комплексно..
Тази неделя говорим за руните. Как ни помагат и напътстват? Рунологът, Пламена Гиргинова, разказва. Очаквайте и епизод пореден на рубриката ни с Елена Шахънска. Темата е „Подхранване на мозъка“. От утре стартира проектът „Емоции и жестове“. Разговаряме със Сердар Чалъшкан. С психолога Даниел Троев коментираме тревожността и как да се..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..