Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган няма интерес от конфронтация с ЕС

На този етап предполагам, че е малко вероятно президентът Ердоган да седне на една маса с гръцките лидери. Усилията на премиера Борисов са в добрия тон на добросъседските отношения и най-малкото, това ще бъде и актив за Борисов. Това заяви главният редактор на сайта „Обзор нюз“  Мехмед Юмер.

Но от друга страна, няма как ние сами да се справим с проблема, който трябва да се реши генерално. Все пак това беше добър опит за голяма дипломация от наша страна, но турският президент сам решава с кого да се среща и с кого – не.

По думите на Юмер, кризата не е от вчера.

 Тя започна още през 2011, когато бежанците прииждаха и преминаваха през турска територия и никой не обръщаше внимание. От всичко това  през годините се получи натрупване. Но  последните драматични ситуации от гледна точка на потърпевшите хора, бяха предначертани през 2018 г., когато президентите на Турция и Русия трябваше ясно да отработят план за решаване на проблема Идлиб.

Проблемът е в това, че Русия и Дамаск гледат на тези формирования под общото название „Сирийска свободна армия“ като на терористични групировки, които заплашват още от 2011 г.официален Дамаск. От друга страна пък Анкара ги поощряваше от самото начало. Явно, договорката беше Анкара вече да помисли за коренно решаване на този проблем, тъй като Асад си връща земите и това е логично, защото държавата е Сирия.

Путин е прав, че освен Русия, никой там не е легитимен представител, защото Русия бе поканена от официален Дамаск.  Проблемът назряваше още тогава и понеже всички, и особено Анкара,  очакваха  да се реши този проблем чрез диалог между двамата лидери, проблемът сега не ме изненадва. Той бе отложен във времето.

За наше успокоение, от предстоящата среща на 5 март между Путин и Ердоган можем да очакваме поне да се договорят за основните политики оттук нататък. Но това много зависи от поведението на турския президент, който сега „навива пружината“, мислейки си, че едва ли не, след като имаше сближаване с Русия, днес очаква в Идлиб да му помогнат НАТО и Западът, за да се извоюва неговата независимост от сближаването му с Русия. Той отиде далеч в това сближаване с Москва и ще му бъде много трудно.

Русия иска  Турция да не се ангажира в Идлиб. А Ердоган знае, че ако отстъпи от Идлиб, Асад ще настъпи към Африн. Турция се намира в чужда територия и Асад с право ще търси по всякакъв начин да отвоюва своите земи от групировките, които са разклонение на „Ал Кайда“.

Ердоган няма интерес да се конфронтира с ЕС, въпреки че от него може да се очаква всичко. Въпреки че ЕС е четвъртият по големина икономически партньор на Турция, изглежда че Ердоган не е в етап да премисля ходове в бъдеще, колкото да спечели победа за себе си в моментната ситуация.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16