Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паниката е излишна, вниманието към здравето е задължително

Паниката е неуместна, защото специалисти от различни сфери ежедневно обсъждат  и набелязват много ясен алгоритъм за реакция при опасната инфекция, каза в предаването "Точно днес" професор Мариана Мурджева - имунолог, ректор на Медицинския университет в Пловдив. Тя е член и на областния Кризисен щаб. 

14 инфекционисти в Пловдивска област са на терен, над 2000 са леглата, които могат да приемат болни. В областта се събират заявки от болничините заведения за маски, ръкавици и дезинфектанти и проблем за медицинския парсонал няма да има.

Корона вирусът е неустойчив във външната среда, обясни професор Мурджева. Има много по- опасни и с много по- висока смъртност зарази.

Много е трудна разликата между симптомита на грипа и на корона вируса. Те се предават по един исъщи начин - чрез вдишване на заразени капчици въздух, при пипане на зъмърсени повърхности. Разликата е, че при болшинството заразени – около 70-80% корона вирусната инфекция протича по- леко, само около 20% се разболяват тежко с признаци на пневмония и тежка дихателна надостатъчност, които са и основните водещи симтоми. Най- застрашени са хората в зряла възраст със съпътстващи заболявония като диабет, сърдечни  и белодробни проблеми, нарушен имунинет. Само вирусологично изследвания може да определи заразата е грип или корона вирус.

Проф. Мурджева обясни, че най - опасни са хората, които карат вируса на крак, защото те „придвижват“ заразата. Затова те трябва да ограничат движението и да се консултират с личния си лекар.

Професорът призова към спазване на превантивните мерки- често миене на ръцете, избягване на доскосване на лицето, очите, дезинфекция на публичните места.

Храненето и движението също са много важни. Повече плодове и зеленчуци, чай, лимон, джинджифил, мед. Трябва да се внимава с хранителните добавки и имуностимулантите, за които трябва да се направи консултация със специалист. Важно и ваксинирането срещу грип. У нас едва 7% от хората го правят, а това изгрежда не само личен, но и колективен имунинет.

Раговорът с проф. Мурджева можете да чуете в прокачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28