Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицинският университет - Пловдив със съвети за COVID-19

От пресцентъра на Медицинския университет в Пловдив разпространиха съвети за превенция срещу COVID-19. Част от тях са публикувани на сайта на висшето учебно завенедие, от където всеки може да се запознае с последните публикации.

Там лекарите са отбелязали в секции отделните теми за най-важното известно до днес за корона-вируса.

Част от първата избрана тема гласи: 

Устойчивост  на  вируса:  Времето  на  оцеляване  и  условията,  влияещи  на  жизнеспособността  на  2019‐nCoV  във  външната  среда,  засега  не  са  известни.  Повечето  експериментални  данни  са  описани  при  други  човешки  коронавирус  като  HCoV‐229Е,  SARS‐CoV  и  MERS‐CoV.  

На различни видове материали като метал, стъкло или пластмаса може да остане заразен за период от 2 часа  до 9 дни.  По‐високи температура  (30°С или 40°С) намаляват продължителността на преживяване.  

Малко  сравнителни  данни  показват  по‐дълго  персистиране  във  външна  среда  при  по‐висока  инокулация  и  при  стайна  температура  при  по‐висока  влажност.Ефективно  инактивиране  на  повърхностна  се  постига  при  използване  на:62‐71%етанол,  0,5%  водороден  пероксид  или  0,1%  натриев  хипохлорит.  Други  биоцидни  агенти  като  0,05‐0,2%  бензалкониев  хлорид  или  0,02%  хлорхексидин диглюконат са по‐малко ефективни. 

Всеки, който желае може да провери медицинските коректни данни тук: https://bit.ly/2QqXLGX



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49