В законопроекта, внесен от ГЕРБ, са включени различните ограничения и забрани за гарантиране на социална дистанция като превенция срещу коронавируса. Заявките са обаче между двете четения и може да има редица промени.
Според правозащитника адв. Михаил Екимджиев въведените ограничителни мерки са малко закъснели, но са взети адекватно. Има голям диапазон между военното положение в Китай и Южна Корея и безхаберието на Великобритания и пълното безхаберие на Нидерландия. Всяка държава има своята преценка на приоритетите, мерките и баланса, който ще търси между свободата на хората и ограничетелните мерки. Твърде различни са мерките, които вземат държавите и затова в такова положение трябва да се доверим на властите. Ако се вярва на премиера ние сме аплодирани, от другите страни за предприетите действия.
Екимджиев подчерта, че рестрикциите трябва да осигурят баланса между реалната опасност от коронавируса и необходимите ограничения и самоограничения, които трябва да си наложим, включително и като законодателни промени, за да се върнем сравнително бързо към нормалния си начин на живот.
Той коментира и предложението разпространители на фалшиви новини да бъдат наказвани с лишаване от свобода до 3 години и глоби. Въпросът е кой и кога ще ги прилага, защото и досега има текст като слънце в НК за разпространители на фалшиви новини, които могат да предизвикат вълна на тревожност. Видяхме сутринта главният прокурор Иван Гешев да казва в интервю, че не е сигурен, че ще останат хора, които да изберат тези политици. Няма такъв катастрофичен сценарий за разпространението на вируса. Главният прокурор, рискувайки да всее паника сред хората и желаейки да се дистанцира от политиците, прави неверно послание, което е в състояние да всее паника и тревожност. Ще образува ли Гешев наказателно производство срещу себе си?!
Адвокат Екимджиев определи като приятна изненада и за себе си спазването на гражданските свободи от държавата в ситуация на извънредно положение, но отново изключи прокуратурата от тази оценка. Държавата е прозрачна, открита, посланията й са правилно адресирани до хората. Но на този фон главният прокурор, който влетя в обществения живот на България, за да играе политическа роля, сега държи да се дистанцира от правителството, от президента, от Оперативния щаб и го прави като слон в стъкларски магазин. Трябва да понесе отговорност, включителто и наказателна.
.

Горските разсадници в Родопите са предвидили 22 506 иглолистни дръвчета за коледни елхи тази година. Това съобщи инж. Елин Лилов, заместник-директор на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) в Смолян. Цените на коледните дръвчета варират между 3 и 90 лв., в зависимост от вида и размера им. От тях 11 515 са фиданки с коренова система, които..
Ще се решат или ще се задълбочат проблемите на Пловдив с масовия градски транспорт, след като града се сдоби с четвърти заместник-кмет по транспорт? Основен въпрос, след поредната рокада в кметския екип, при това – само за две години. Новият ресорен заместник-кмет е Николай Душков, а той сменя досегашния Александър Държиков. Решението изненада..
В програма "Точно днес" Румен Радев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България отправи апел към всички предприемачи, работодатели и работещи да се присъединят към протеста на 26 ноември в София, организиран във връзка с липсата на диалогичност от страна на управляващите по време на бюджетната процедура. Той съобщи, че..
Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо, физическо и/или сексуално насилие, а в България – една на всеки пет. Това заяви в Международния ден срещу насилието над жени и момичета Теодора Муравеева, президент на Инър Уийл клуб в града. Организацията се включва в кампанията на ООН „Да оцветим света в оранжево!“ с..
"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..