В България и в целия свят днес – на 1-ви април, нямаме повод за шега. На пандемията не се вижда краят и пикът предстои. Нещата са много, много черни, заяви икономистът и бивш финансов министър Муравей Радев. .
Той подчерта, че актуализация на бюджета е задължително да бъде направена.
Крайно време е, защото вече се правят разходи, които не са предвидени. Дано намерят начин в Парламента, може и с видеоконферентна връзка, но да се състои дебатът и да се гласуват и промените. Хубави, лоши, но те са необходими.
Да, финансовият министър спомена три сценария и този, който е най-черния. Според мен обаче, за жалост, има и още по-черен.
Светът и икономиката продължават да пропадат . Двата колоса – САЩ и Китай са на колене. Няма как ние да сме щастливи, когато те са закъсали.
ЕС се чуди колко ще бъде рецесията. Германия говори за минус 5%, а пък Дойче банк обявява дори минус 10%. А ние говорим за минус 3%.
По думите на Радев, цифрата е доста оптимистична.
Спадът ще е по-голям. Само 6 млрд лв. е спадът на БВП. Според мен, тази цифра е доста оптимистична.
Приходната част на бюджета също няма да спадне само с 2,5 млрд. лв., а вероятно с над 3 млрд. лв.
В разходната част също има заложени рискове. 1 млрд. лв. повече са предвидените разходи, отколкото в сега действащия бюджет. При условие, че кризата се задълбочава, ще има необходимост от още повече икономически мерки, които също струват пари. Тогава дефицитът от 3,5 млрд. лв. може да се окаже един оптимистичен вариант, а не – най-черният.
Дано не се окажа прав. Моите колеги в Министерството на финансите умеят да смятат добре и нека приемем, че са прави. Винаги може да се направи и втора, и трета актуализация, но нека да стартираме с тази, за да може законно да се извършат увеличенията на разходите, които ни очакват.
На първо време необходимият ресурс от нов държавен дълг е около 5 млрд. лв. Вероятно останалите до 8 млрд ./3 млрд. лв./ са буфер, който ще се използва при нужда, но сега няма да се тегли. Но не само външният дълг е източник на средства.
Фискалният резерв сега е малко под 10 млрд. лв. и около 5 млрд. от тях биха могли да бъдат ползвани за финансиране на мерките. Освен това, България получи право да използва остатъците от неизползваните средства по различните европейски програми, които в момента действат, за свои нужди в борбата с коронавируса.
Има и още един източник, за който никой не се сеща. Българинът е спестовник и къта бели пари за черни дни. В банковата система населението има над 50 млрд. лв. живи спестявания. Кога да ги използва, ако не сега?..
Чуйте повече от звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..