Важно е да се знае, че неплатеният отпуск може да се разреши само със съгласието на работника, иначе работодателят едностранно няма право да му го даде, посочи Атанас Чернаев. Неплатеният отпуск не е обвързан във времето и като всеки отпуск може да бъде разрешен от днес за утре. Иначе 30 дни такъв отпуск от всяка календарна година се признават за трудов стаж, обясни директорът на ИТ - Пловдив.
При напускане по взаимно съгласие всяка страна има 7-дневен срок да се съгласи или не. При положителен отговор работодателят издава заповед. Ако обаче работодателят иска, а работникът откаже да напусне по взаимно съгласие, не се признава. В такъв случай се търсят други начини за прекратяване на трудовото правоотношение, най-често с предизвестие, каза още Атанас Чернаев.
Той допълни, че от въвеждането на извънредното положение у нас няма подаден сигнал за принудително пускане на работници в неплатен отпуск на територията на Пловдив и областта. Най-вероятно процесът тепърва започва и такива сигнали ще има. Засега от 13 март насам не са постъпили сигнали и за други нарушения на трудовото законодателство. Очакваме, че в бъдеще ще се появят, тъй като сега процесите се оформят, допълни директорът на ИТ - Пловдив.
Атанас Чернаев очаква негативната тенденция да бъде най-вече при изплащането на заплатите.
Интервюто на Емил Костов с Атанас Чернаев е в прикачения файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..