Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разбирам духовенството, но да се вслушаме в гласа на разума

Аз разбирам нашето духовенство, но нека да се вслушаме в гласа на разума! За това призова духовенството и миряните във връзка с отбелязването на Великденските празници и отворените черкви у нас проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН. 

В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив тя се върна в древността, за да обобщи, че макар и съществуващите оттогава до днес пандемии, точно такъв Великден у нас не е имало. Като припомни т. н. бубонна чума, която обхваща Европа около 14 век и също, по думите й, започва в Китай, проф. Любенова коментира:

Напоследък се говори, че глобализацията била виновна за бързото разпространение на пандемията. Тогава не е имало такива комуникации, каквито има сега и населението измира главно заради липса на медикаменти и на добри здравни грижи. Така че глобализацията не е виновна за нищо в случая, защото за сметка на средните векове ние в момента имаме по-добро медицинско обслужване.

Проф. Любенова призна, че въпросът тук е друг и разбира къде е болката на обществото – трябва ли да се ходи на църква или не, Господ ли е този, който разпореджда, той ли опрощава. Вижте, това е решение на душата. Но нима онези хора от средните векове са били по-малко вярващи, отколкото сме ние?

Като припомни и лошия пример от историята ни, когато при чумна епидемия по време на цар Иван Асен Втори  умира царицата, и едно от децата му, и дори българският патриарх, тя призова: 

Да не преиграваме, никой не знае каква е божията воля! Църквата, духовенството, в крайна сметка е посредник между Бога и паството. Аз смятам, че всеки, който искрено се помоли у дома пред иконата, той ще бъде чут!

По думите на проф. Любенова, няма църковни забрани – "пазете здравето си и бъдете добри християни" и тези неща не зе изключват взаимно. Напротив, Господ е милостив. В края на краищата по времето на Христос не е имало храмове, всички са се молили, събрани заедно по домовете.

Според проф. Любенова, трябва да се вгледаме какво става в другите страни, например Испания, в която великденските служби бяха предавани онлайн. И заключи: Тук става дума за една предпазна мярка. И христовото паство трябва да бъде съхранено.

Цялото интервю с проф. Лизбет Любенова е в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58