Комплексен е резултатът от реакцията на властите у нас за справяне с кризата и от мерките от НОЩ, където за момента ситуацията изглежда под контрол. Не трябва да абравяме обаче, че в момента сме на гребена на вълната. Това заяви политологът и преподавател в СУ "Кл.Охридски" доц. Петър Чолаков.
По думите му, по отношение на това, което прави Правителството в областта на икономиката, обаче можем да имаме критични бележки.
Бизнесът не е успокоен от това, което Правителството предприе. То не е убедително, продължава съкращението на хора, пускането им в неплатени отпуски, уволненията. Безработните са над 65 000, което означава нарастване на безработицата с 2% в сравнение с 2019 г.
Оптимистичния вариант е да очакваме безработица 6%, но по-вероятният е нарастването да е над 10%. Не трябва да забравяме обаче, че в момента сме на гребена на вълната.
Доц. Чолаков коментира, че гражданите трябва да проявят максимално търпение, за да не се повтори негативният опит на държави от Далечния Изток, където ситуацията изглеждаше овладяна, мерките паднаха и всичко започна отначало.
У нас имаше едно забавяне, тъй като мина месец, преди да започне изплащането на помощи за бизнеса.То междувременно беше ревизирано и след като се видя, че държавата е склонна да поеме и по-голям дял от помощта, пак ще има бизнеси, където мерките няма да бъдат работещи. Имаше и скандал в ББВР и отпускането на 75 милиона на „юнашко доверие“. Това подкопава доверието на обществото.
Точно в този момент не трябва да има никакво съмнение в това, което прави Правителството, но министър Горанов си позволи реторика, която по никакъв начин не помага на никого и то в ситуация, когато има толкова хора на ръба на оцеляването и толкова бизнеси, които фалират всеки ден.
Разбираемо е, че Правителството няма намерение да разтвори широко кесията и да разхвърли всички средства, които има от самото начало. Въпреки че България бележи икономически ръст, тя си остава най-бедната в ЕС.
Доц. Чолаков прогнозира, че ще има нова актуализация на държавния бюджет, в зависимост от това, колко ще продължи извънредното положение.
Той бе категоричен, че България би спечелила от членството си в еврозоната и изрази надежда, че скоро ще има добри новини в тази посока.
НОЩ демонстрира експертност и не може да му бъде вменена политическа целесъобразност. Да не забравяме, че демокрацията е много крехко уравнение, което съществува, само заради нашите усилия всеки ден.
Чуйте повече от звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...