Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите

По случай Деня на Земята WWF призовава да се погрижим за нашия общ дом

Има ясна връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите. Това твърди научен доклад на Световния фонд за дивата природа WWF, тиражиран в днешния 22 април – Световен ден на Земята. Документът е озаглавен „Загубата на природата и възходът на пандемиите“.

Може ли и как човечеството да намали риска от бъдещи пандемии? Какви са стъпките в грижата за общия ни дом – планетата Земя?  Говорим с Константин Христов от най-голямата организация за опазване на природното богатство WWF.

Екоактивистът заяви, че ситуацията е доста сериозна и в това, че докладът излиза точно в момент на пандемия, това е положителна страна, за да се замисли как днес вредим на земята. Свръексплоатацията на която подлагаме Земята стои в основата на различни нови заболявания.

Пандемията от Ковид-19 тръгна от животинския пазар в Ухан, Китай. Не е ясно кой животниски вид е пренесъл заразата, предполага се за един вид прилеп. Аз не мога да коментирам в кой континент има повече заразени хора, но например за Африка можем да се радваме, че няма зараза, защото здравната система там не е на много високо ниво, посочи Христов. По неговите думи от WWF призовават да не се унищожат дивите животни и организират кампании в защита на дивата природа. 

Ако успеем да осигурим минимален комфорт на животните да съществуват в техните зони, то няма да сме свидетели на зарази, посочи още Константин Христов. Според него идва ключов момент - как ще поемем по пътя на възстановяването.

Зоонозните заболявания или тези, които се предават от животни на хора, са сред най-големите заплахи за здравето

Според Световната здравна организация над 60 % от човешките патогени са със зоонозен произход. Те причиняват милиони смъртни случаи всяка година и водят след себе си тежки социално-икономически последици, допринасяйки значително за трайната бедност в някои региони. 

Световната банка изчислява, че икономическата тежест на едва шест зоонозни заболявания възлиза на 80 млрд. долара за 12 години.

По повод на Зелената сделка, която може да се инициира в Европа Христов смята, че социално-икономическите фактори трябва да са свързани с околната среда. Страната ни е малка икономика и може лесно да се преструктурира, заключи Христов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Слабите звена в Европа са в полза на режима на Путин

Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една  много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени  актьори, които не задължително..

публикувано на 03.12.24 в 16:25

Студенти за 10-и път призоваха: "Празнувай отговорно!"

„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив.  „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..

публикувано на 03.12.24 в 16:04

Обявите за работа намаляват с 8% за месец

През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..

публикувано на 03.12.24 в 15:01

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05