Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата да помогне на медиите безкористно


Ако се сравняваме с това, къде трябва да бъдем и къде сме всъщност, ние се отдалечаваме от целта. Това е причината България да остава  на 111 място по свобода на медиите. Причините можем да търсим в усещането за липсата на свобода, на сигурност и на условия за работа. Това заяви  Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.

Той припомни че на брифинг в МС  премиерът Борисов  коментира казуса с Българската банка за развитие и предоставените на една фирма 75 млн лв, че щом никой журналист не му е задал за това  въпрос, той направо ще отговори.

Несигурността е част от пейзажа и това става все по-видимо за тези, които са подложени на икономическа несигурност и налагане на автоцензура в медиите.  Затова и определени въпроси не се задават.

В цял свят  съществува тенденция за намаляване на работните места за журналисти. Но у нас говорим за доста по-малък пазар на медии. Страната ни беше на последно място  по икономически показатели  в ЕС и  тези тенденции  сега се задълбочават.

България остана почти без медии, на пръсти се броят регионалните. Ресорни репортери почти не съществуват. Забелязва се феномен, че едни и същи репортери трябва да отразяват и здравни, и икономически теми и т.н. Почти няма разследващи репортери, за работата на които в медиите се изисква голям ресурс.

По думите на  Радев е ясно, че държавата е склонна да подпомогне най-напред  в  тези условия медиите, които са безкритични и близки до властта. Тенденцията е устойчива.

Факт е, че се ползват и европейски средства за подпомагане на медиите. Всяка оперативна програма има определен бюджет за реклама и за популяризиране на дейностите, които се извършват чрез нея. Съществуват и тенденции да се купува медиен комфорт, което се случи  във връзка с българското европредседателство.. Сега обаче стана малко по-трудно след някои скандали.

Сега обаче нищо не е същото и не се знае как точно ще бъдат използвани европейските програми.

За съжаление, извънредното положение удря много тежко медиите. В тях почти изчезна рекламата и това не се наблюдава само у нас. Ситуацията удари бизнеса, който е съсредоточен върху своето оцеляване и не може да си позволи средства за реклама.

Този коридор и досега беше доста малък. След овладените възможности за дигитализация всички големи медии се насочиха съм Фейсбук и  Гугъл  и това нанася ударя и на  регионалните медии.

 Дори и в големите телевизии се освобождават журналисти В малките медии, където остава на работа само един човек,  съкращаването на екипа означава закриване на медията.

По думите на Радев, колкото по-дълго продължи тази ситуация, толкова по-тежки ще бъдат ударите върху медиите и свободата на словото. Единственият начин да оцелеят, ще бъде помощта от държавата.

За да  бъде съхранено качеството на демокрацията в България, е важно да има свободни медии. Трябва да се помисли как те да бъдат спасени. Ако се превърнат в пиар на властта, това няма да е тяхното запазване, а нещо друго.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50