За употребата на 1 май като ден на труда. За "свестните и калпавите, и за политическата музика ". Разговор в програма "Точно днес" с историка Владимир Балчев.
По думите му този празник е далеч във времето, може да мине и преди новата ера. Става въпрос за празника на възродената природа, когато зимата си отива и новото се ражда. Пловдивчани са имали обичай да посрещнат изгрева на Слънцето на Бунарджика, те са вярвали, че който посрещне Слънцето ще бъде здрав и ще има успешна година.
За първи път се появяват данни за този ден през XIX век, посочи още историкът. Казва, че този празник е стародавен, но не ясно от кога точно води началото си. През ХХ век в Пловдив 1 май е бил празник с музика, имало е и трапези.
" Но този хубав и стар празник политиката го убива",казва Балчев и припомня, че докато през 1924 г. 1 май е забранен и жандармерията гони отбелязващите го с червени знамена, за да се омаловажи, има правителствено решение 1 май да е ден на цветята. След 1936 година става и национален празник, цар Борис ІІІ през 1939г.го официализира с указ като държавен празник, " дори и работниците манифестират с портретите на Цар Борис III и Царица Йоанна, а фабрикантите черпят работниците си с безплатна храна, поздравяват ги, дори като куриоз е, че министърът на вътрешните работи поздравява работниците" , казва историкът и още: "Като слушах речта на Хитлер, все едно комунистически лидер произнася слово, политиците винаги заиграват, винаги са такива, но техните игри убиват един празник."
"След 1944 година, знаем какво стана, и как ни брояха на манифестациите."
"Днес не знам кой празнува, макар че продължава да се чества, но хората са с различни убеждения", казва Балчев и припомня думите на един завърнал се през 90-те години след дълга емиграция в САЩ българин, който се изненадва, че у нас хората се делят на червени и сини.
"Хората трябва да се делят на светни и калпави. Другото е политическа музика".
Цялото интервю с Владимир Балчев е в звуковия файл.
„Цялостната картина е отвратителна. И естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес ни приближава до избор на председател на 51 НС. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това създава шансове през..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..