Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видимите и невидими врагове "Точно днес"

На 8-ми май отбелязваме Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец. Анри Дюнан е идеолог и създател на червенокръсткото днижение. Точно в състояние на криза най-ярко се открояват хората, които са готови да помагат и жертват собственото си здраве, време и средстава за другите. 

С военния експерт Велизар Шаламанов, бивш военен министър и зам. директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН говорим за ролята на НАТО в условията на световна криза породена от COVID19. 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по случай Деня на храбростта и Българската армия 6 май благодари на българските военни за приноса в различни операции и мисии на Алианса, и за увеличаването на инвестициите в отбраната. Той посочи, че българските военните играят ключова роля в борбата срещу коронавируса. Ще активира ли НАТО член 5 за колективна отбрана? Дали Алиансът се оказа подготвен за невидимия враг, който стресна целия свят?

Журналистът Емил Спахийски коментира, как българите се адаптират в условията на криза и променящи се изисквания? Как според анализаторине, светът и ние утре, няма да сме същите? Можем ли да кажем, че идва ново време, нов ред и нови лидери? 

Стоматопогът д-р Емилиян Станков ще сподели своя професионален опит в условията на предишни епидемии, за риска и отношението към пациентите в критични моменти. Той е член на рок групата "Докторите", които посветиха своята песен "Този вечен град" на Пловдив. 

В рубриката "За здравето заедно" ще чуете проф. Стоян Шишков, декан на Биологическия факултут към СУ "Св. Климент Охридски" и ръководител на Лаборатория по вирусология. 

В зона "Култура" е срещата с Дария Карапеткова, която преведе книгата "В България след Съединението". Спомените са на италианския журналист, публицист и пътешественик Джузепе Модрич.

Слушайте ни! "Точно днес" на 8-ми май от 7.00 до 9.30 часа! 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Есен

"Точно днес" на 7 ноември

В последния делови ден на седмицата говорим за бюджет, здравеопазване, джаз и литература. Днес в „Точно днес“ започваме с темата, която разбуни духовете – проектът за държавния бюджет. Ще чуем мнението на Кирил Василев от Сдружение „Бизнесът за Пловдив“, защо значима част от предприемачите и инвеститорите в региона не са съгласни с финансовата рамка..

публикувано на 06.11.25 в 17:00

"Ден след ден" на 6 ноември

Пловдивските общински съветници за пореден път отложиха одобряването на обществена поръчка за превозвачи в градския транспорт. Дискусията събра серия допълнителни предложения за подобряване на заданието, но и припомнянето на ресорния заместник-кмет Александър Държиков, че бавенето удължава временната процедура, по която се движат автобусите, с..

обновено на 06.11.25 в 15:10

Изкуство, числа и предразсъдъци във „Вход свободен“

Гостува ни Марина Францети, от галерия „Марина Францети“. В петък, Светлин Колев открива изложба живопис. Още на 9 години талантливият художник получава награда, от международен конкурс в Унгария. Днес ни е ден за числа. Повече за тяхното специално значение, очаквайте в рубриката „Езо тера“. Бъдещето е тук и всичко в новата реалност може..

публикувано на 06.11.25 в 09:30

"Точно днес" - време за срещи и прогнози

Точно днес на 6 ноември е срещата, която традиционно Капитал организира за бизнеса в Пловдив и региона. За съвместната работа на общините Пловдив и Пазарджик, за новите идеи в градското развитие и икономическите зони говорим с Яна Бодурова , проектен мениджър на Капитал градове. Какво за развитието на летище Пловдив излиза на преден план, след като..

обновено на 05.11.25 в 16:57

Какво пропускаме "Ден след ден"?

Какво се случва в Асеновград и защо вече второ денонощие градът е без вода? Колко аварии бяха отстранени и колко нови се появиха днес? Може ли да се прогнозира кога ще бъде пусната водата в Асеновград ? Защо аварират водопроводи, след като тръбите в целия град са подменени по т. нар. Воден цикъл на Асеновград? Ще бъдат ли компенсирани..

публикувано на 05.11.25 в 14:52