Когато се правят закони, трябва да се правят с трезва мисъл. За мен е непонятно защо със Закона за здравето, в неговите преходни и заключителни разпоредби, променяме други закони като Закона за културното наследство, Закона за образованието и др., които не са свързани с епидемична обстановка, посочи адв. Петрова.
По думите й промените в Закона за здравето са смущаващи. Първо, заради начина, по който през Закона за здравето се налагат и запазват мерки, наложени в извънредното положение, а това е порочна практика. Вторият проблем е характерът на промените. Те могат да доведат до нарушаване на права и свободи на гражданите, обясни адв. Мария Петрова.
Само за 2 месеца здравният министър Кирил Ананиев е издал между 100 и 120 заповеди. От юридическа гледна точка това не е най-правилното, каза още адвокат Петрова.
По думите й, всички наложени мерки би следвало да имат една и основа цел - да се справят с възникналата епидемична обстановка. Когато нямаме достатъчно мерки, не знаем дали са пропорционални тези мерки, а и няма мотиви за налагането им. Това може сериозно да увреди правата на гражданите, под претекст, че така ги предпазва от заразата. Трябва да се дефинира коя обстановка е извънредна и кои мерки ограничават заразата и негативните последици от нея.
Има голяма разлика между извънредна епидемична обстановка и извънредно положение, посочи още адв. Мария Петрова.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право и член на Медицинския съвет към правителството, е в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..