Над 50% от учителите се ориентират към проектно базирано обучение и асинхронно преподаване, сочи проучване на Община Пловдив. Очаква се дистанционното обучение да промени начина на преподаване в Пловдив и през следващата учебна година.
Преобладаващата част от пловдивските учители и ученици подкрепят дистанционното обучение, въведено заради епидемията от COVID-19, и са доволни от начина, по който се провежда.
По-големи затруднения изпитват децата от началните класове, затова по-често търсят помощта на родителите си. Родителите също дават положителна оценка на онлайн обучението, защото така имат по-голям контрол върху заниманията на децата си. В прогимназиален етап учениците са по-продуктивни, отколкото в реалното училище и по-малко се разсейват. Това показва проучване на Община Пловдив, проведено във всички общински училища.
„Извънредното положение даде огромен шанс на българското училище да се дигитализира бързо и да смени начина на преподаване, като го направи по-ефективен и интересен за децата“, коментира ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов. Според него по време на дистанционното обучение българските учители натрупаха огромен опит, от който трябва да се възползваме. „През последните два месеца сме свидетели на революция в образованието, което е повод да окуражим преподавателите да продължат да правят иновации и във физическата среда в училищата“, смята още Стоянов.
Дистанционното обучение се провежда по различни начини, като симулирането на реален урок в реално време, чрез видео връзка е по-малко използваният начин, който се прилага от 1 813 учители, сочи проучването.
Пловдив е сред пионерите в дигиталното обучение като всички общински училища в града осъществяват дистанционно обучение, като 50 училища (96%) използват Google G-Suite for Education, 2 - Microsoft Office 365, а 6 училища използват и двете платформи.Наред с горепосочените платформи в 12 училища се използват и Shkolo.bg, АдминПлюс, ZOOM, Skype, Viber.
Ето и цялото проучване:
На територията на град Пловдив има 52 общински училища. От тях 4 са начални, 22 – основни училища, 1 Обединено училище, 18 СУ (средни училища), 5 профилирани гимназии (3 езикови, математическа и хуманитарна) и 2 професионални гимназии. Общият брой на учениците в общинските училища е 33 303, в това число и подготвителните групи в училищата. Броят на паралелките и групите е 1 417. Подготвителните групи са 33 с 660 деца. Броят само на паралелките с ученици от I до VII клас е 1384.
Създадени са 8907 виртуални класни стаи към края на Април, като от тях 7789 са активните виртуални класни стаи в Google G-Suite for Education, а 976 са в Microsoft Office 365. Три от училищата, които използват и двете платформи, приоритетно залагат на Microsoft Office 365, а другите три отдават предпочитанията си на Google G-Suite for Education. 25 училища имат над 100 виртуални класни стаи, като най-голям е броят в ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 900.
От 2800 броя педагози 2532 имат активен акаунт в Google G-Suite for Education, а 990 - в Microsoft Office 365. Някои са регистрирани и в други платформи или използват ресурси от различни източници - Shkolo.bg, АдминПлюс, ZOOM, Skype, Viber, Khan academy, Envision play, Liveworsheets, daskal, Geogebra, Уча се и др.
Само 31 учители от общо 14 училища не осъществяват дистанционно обучение. 1362 персонални устройства са осигурени от училищата, като в 9 от училищата на всички учители са предоставени служебни устройства. Само едно училище не е осигурило на нито един учител служебен лаптоп или таблет (СУ „Симон Боливар“). 1456 учители ползват личните си устройства, защото не разполагат със служебни и само 4 учители не разполагат нито със служебно, нито с лично устройство.
24 617 ученици имат активен акаунт в Google G-Suite for Education, 10 948 в Microsoft Office 365, а 4913 разполагат с активни акаунти в други платформи. Обичайно в училищата, които ползват и двете платформи, учениците имат активни акаунти и в двете платформи.
Почти всички ученици (30 644), разполагат с лични устройства, които да използват за осъществяване на дистанционно обучение, а учениците, които не разполагат с такива устройства (2305) са от училищата, в които има концентрация на ученици от етническите малцинства или са в началния курс.
Близо три часа и половина, 4 екипа пожарникари се бориха да спасят имуществото на семейство от село Скутаре. Сигналът за произшествието е подаден в 13.55 часа. Пожарът е тръгнал от котелно помещение, намиращо се в допълнителна пристройка към имота, но изключително бързо огънят се пренесъл и обхванал и покрива на къщата. При пристигането си..
Десетки нарушители на Наредбата за организацията на движението и паркирането в Община Пловдив бяха установени при съвместна проверка на заместник-кмета по транспорт Ерол Садъков, Пловдивския общински инспекторат и ОП „Паркиране и репатриране“. „След множество сигнали на граждани през последните дни е проведена акция за неправомерно пазене на..
В Бачковския манастир започва богослужебен цикъл посветен на последния светител на Второто Българско царство - Свети Патриарх Евтимий Търновски. Игуменът на манастира Велички епископ Сионий и монасите отправят покана към православните християни да участват в архиерейската вечерня с петохлебие, която започва от 18 часа. В понеделник, от..
Паднала скална маса затруднява движението по републикански път II-86 в района на град Рудозем, сочи информация от Областно пътно управление - Смолян. Екипи на пътноподдържащата фирма са на място и работят по отстраняването на скалите.На моменти на колите се налага да изчакват пропускване. След обилния снеговалеж и заледяване с падането на..
53-годишен мъж е намерил смъртта си при пожар в изоставена къща в Асеновград, съобщиха от Националната пожарна. Огънят лумнал малко преди полунощ на 18 януари. На място били изпратени екипи да гасят, които потушили пламъците. След пълното овладяване на пожара огнеборците са открили тялото на мъжа. Двама са загиналите и още двама са пострадали при..