Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навлизаме в период на по-интензивно противопоставяне

Поведението на президента Румен Радев е такова, че неговият рейтинг ще започне да се доближава до този на политик. По принцип нека кажем две неща – традиционно доверието към президентската институция е високо. И то е високо, защото президента се мисли като фигура, която извън ежедневната размяна на реплики между политиците. Във всеки момент, когато той заеме някаква по-активна политическа позиция или се позиционира спрямо политическите парти, ще губи доверие. Смятам, че тенденцията е ясна и тя е за очертаващ се спад на доверието към президента Радев. Той коментира изравнения рейтинг между президент и премиер, което се отчита в проучването на агенция „Алфа рисърч“.

Доцет Гълъбов подчерта, че активното поведение на министър-председателя Бойко Борисов в кризата, е одобрявано от обществото.

Българските граждани искат да видят, че някой върши нещо. Искат да видят, че в тази ситуация има някой, който се е ангажирал и управлява кризата, коментира доцент Гълъбов.

Според него обаче има проблеми, които могат да се превърнат в източник на напрежение.

Навлизаме в един период, който ще е на по-интензивно противопоставяне и много е важно да бъде удържано равновесието. Отговорността на изпълнителната власт в момента, е да води преговори с различните групи, но без да губи посоката, в която води страната като цяло. Това е много сложно упражнение.

Той коментира и случващото се в БСП и реакцията на партията при криза.

Пътят, който е избрало ръководството на БСП, е еднопосочна улица без изход. И това го казах още преди година и половина, подчерта доцент Гълъбов. Според него форсирането на противопоставянето на столетницата на мнозинството на всяка цена, е еднопосочна улица.

Цялото интервю с доцент Антоний Гълъбов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28