Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В средата на май по пътя "Точно днес"

Екипите за осъществяване на представителното срезово проучване за COVID-19 в Пловдив  по метода ELIZA тръгват  на терен.  Избраните  500 домакинства  са разпределени в шестте района на Пловдив, а началото  на работата им поставя фокус върху район Централен“.

Динамиката на заболеваемостта  и здравния статус  на пълнолетните граждани предстои да станат известни  около месец след вземането и обработването на пробите. Пловдивчани сами ще  решават дали да потвърдят съгласието си за изясняване на картината, която  страната очаква като представителна за протичането на заразата с коронавируса.

Все повече родители в страната настояват за отваряне на детските заведения. В Пловдив те са около 80%.. Как община Пловдив ще прецизира готвения от здравното министерство алгоритъм в контекста на „извънредните противоепидемични мерки“ . нагласите на пловдивчани и каква е готовността на администрацията  за постигане на най-адекватния отговор за здравето и сигурността на децата и за спокойствието на родителите По темата  чуйте заместник-кмета с ресор „Образование“  Стефан Стоянов.

59% от анкетираните в националното представително проучване на агенция „АФИС“  заявяват, че  доходите им  от 13 май, когато бе въведено „извънредното положение“, са намалели , като около 24“ посочват, че намалението е наполовина и повече.

За начина, по който се приемат наложените  от държавата ограничения и изводите, които се налагат – събеседник е социологът  Чавдар Найденов.

Сагата „Левски“  не затихва и добавя  аргументи  не само във финансов, но и в емоционален и патриотичен ракурс на базата на все повече неизвестни.  Защо  председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев  призова в отворено писмо премиера „Да изгоним търговците от храма“. По темата – Васил Василев минути преди 9 ч..

А във времето за култура след 9.00  с артистичния директор на фондация „Пловдив 2019“  Светлана Куюмджиева  ще разговаряме за работата на екипа  след края на „извънредното положение“,  задачите и тревогите на пловдивските творци  имащи  амбицията за създаването на устойчив културен продукт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранно утро с "Шейкър"

В ранното неделно утро споделяме думите на един император философ -  „Когато се събудите сутрин, помислете каква ценна привилегия е да сте жив – да дишате, да мислите, да се радвате, да обичате.“, ни казва Марк Аврелий. Колкото и клиширано да звучат думите му, във времето на изгубени стойности и през погледа на консуматорската ни същност днес,..

публикувано на 08.02.25 в 16:05

Идеи и сметки "Ден след ден"

Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..

публикувано на 07.02.25 в 14:46

Петъчно с „Вход свободен“

На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

На 7 февруари "Точно днес"

За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се  отговори на изисквания, желания и реалност.  Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..

обновено на 06.02.25 в 16:42

"Ден след ден" на 6 февруари

Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..

обновено на 06.02.25 в 14:37