Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата не промени политическото ни поведение

За температурата на обществено-политическия  живот в контекста на „извънредната епидемиологична обстановка“  - политологът  Стойчо Стойчев.

Дали COVID пандемията успя да размести пластовете в държавата?

Според г-н Стойчев, такъв тип пандемии, или епидемии водят по-скоро до консолидиране на хората около съществуващите алтернативи. Ориентацията на хората към политическите партии има втвърдяващ ефект, което означава, че на следващите избори ще има по-малко залитане към екстравагантни политически проекти. 

Вероятно в бъдещия парламент ще видим същите политически партии в почти същия състав. Това е лоша новина за новите политически субекти, които искат да печелят доверие на гърба на умората от дългогодишно управление, или заради стремежа на избирателите към нещо различно. Той тосочи, че: „Кризата по отношение на пазара показа, кои бизнеси са жизнеспособни? На политическия пазар се вижда, кои реакции са адекватни. Рейтингите показват, кои политически партии печелят доверието на гражданите, когато стане напечено.“

Стойчо Стойчев сравни политиката с футболния терен. Агитките подкрепят своите любимци, скандират за своя цвят, без да се интересуват със здрав разум от истината. "Хората имаха по-голямо доверие на кабинета, отколкото на неговите критици, но: премиерът отдавна е в политиката, както се казва „стара лисица“, дава си сметка, че ако пренасити публичния дневен ред със себе си, ще омръзне на хората. Така ще обърне позитива  в негатив. Има достатъчно отговорни лица в кабинета, които да поемат публичното говорене. Остава да видим, как намаляването на ДДС в някои сектори ще има ефект, и как ще се отрази на държавния бюджет"

Стойчев посочи, че политиците отдавна са свели политиката до битови равнища, но във време на криза трябва да се отправят послания към хората за намиране на общ език. Президентът не е  направил това.

 "Политическият живот е част от политическата ни култура. Ние не демонстрирахме израстване и българинът не успя да излезе извън нормалните за него параметри на политическо поведение", подчерта Стойчев.

Повече чуйте  от звуковия файл:     


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28