Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителният план за Европа е рисков, но единствено възможен

Юлиана Николова от сайта "Портал Европа" коментира възможностите за постигане на съгласие за спасителния финансов план за ЕС за бюджета и последиците от коронавируса, със създаването на спасителен фонд на базата на направеното днес предложение от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент.
 

Николова каза, че предложението за 750 милиарда, от които 500 безвъзмездни средства, а останалите като заеми, и това да обедини страните-членки след пандемията, е рискова стъпка, но единствено възможната.  

Тя припомни възникналите разногласия между държавите-членки за разпределението на помощта,  както и съотношението между заеми и безвезмездно финансиране.

„Трудно е да се постигне съгласие за разпределението на тези огромни суми“.

Николова заяви,  че не е изненадващо несъгласието на  държавите от т.н. „пестелива четворка“ - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания. "Те  получават еднократно суми, но и внасят  много. Те, както и Германия, са против безвъзмездните помощи, ако няма реформи, или да се да се внася след получаването на помощи“. Ноколова подчерта обаче, че това едва ли е приемливо за най-силно пострадалите държави Италия и Испания.

Още една от причините за липса на съгласие е и това, че няма политическо лидерство, което да поведе процеса за обединение на Европа след кризата. „Това е доста рисково за Европа“, отново подчерта тя и добави, че разчита  на Германия, която скоро поема председателството,  в тази ситуация  тя да постигне  и консенсус между държавите. Решението трябва да се вземе до края на годината.

Николова не допусна отново ситиуацията „Европа на две скорости“, а по- скоро постигане на справедлив преход.

По отношение на България, според нея "българските политици смятат, че имаме недостатъчна подкрепа, но зависи от това какви цели си поставяме."

Цялото интервю с Юлиана Николова е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39