Николова каза, че предложението за 750 милиарда, от които 500 безвъзмездни средства, а останалите като заеми, и това да обедини страните-членки след пандемията, е рискова стъпка, но единствено възможната.
Тя припомни възникналите разногласия между държавите-членки за разпределението на помощта, както и съотношението между заеми и безвезмездно финансиране.
„Трудно е да се постигне съгласие за разпределението на тези огромни суми“.
Николова заяви, че не е изненадващо несъгласието на държавите от т.н. „пестелива четворка“ - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания. "Те получават еднократно суми, но и внасят много. Те, както и Германия, са против безвъзмездните помощи, ако няма реформи, или да се да се внася след получаването на помощи“. Ноколова подчерта обаче, че това едва ли е приемливо за най-силно пострадалите държави Италия и Испания.
Още една от причините за липса на съгласие е и това, че няма политическо лидерство, което да поведе процеса за обединение на Европа след кризата. „Това е доста рисково за Европа“, отново подчерта тя и добави, че разчита на Германия, която скоро поема председателството, в тази ситуация тя да постигне и консенсус между държавите. Решението трябва да се вземе до края на годината.
Николова не допусна отново ситиуацията „Европа на две скорости“, а по- скоро постигане на справедлив преход.
По отношение на България, според нея "българските политици смятат, че имаме недостатъчна подкрепа, но зависи от това какви цели си поставяме."
Цялото интервю с Юлиана Николова е в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..