В 5-ия ден на юни се събудихме без сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб, но с нови 9 случая на коронавирус в Сърница. Затова и днес до 17 часа ще говорим за COVID 19.
Ще го направим с проф. Коста Костов, който като председателстващ Националния Медицински щаб привлече дузина експерти, за да изгоитвят алгоритъм за лечение на новия вирус. Очаквайте анализа му за уроците, които не само обществото, а и медиците са научили покрай кризата, за управлението й и за стандартите във веригата на взаимоотношенията вирус-пациент-лекар-власт-политика.
Новото огнище на COVID 19 в Сърница заведе в Пазарджик главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев – подробности от срещата му в Областната управа ще ни разкаже Антоанета Петричанска. А от Неда Велкова ще научим за изследването за коронавирус на всички около 200 работници в цех в Доспат и каква е връзката им със Сърница.
Ще затворим здравната тема с информация на Антония Попова за най-новото дарение в МБАЛ „Свети Пантелеймон“ в Пловдив, където от днес е ситуиран подвижен рентгенов апарат на стойност около 120 000 лева.
Ще чуете и разговор с националния омбудсман Диана Ковачева, която днес изпрати информация до председателя на парламента Цвета Караянчева и председателката на правната комисия Анна Александрова за многобройните жалби, в които хората се оплакват от тормоза на фирмите за събиране на вземания (колекторите) и за бързи кредити, като и частните съдебни изпълнители. Ще научите още какво предлага Ковачева за решаване на проблемите и каква е позицията й за цените на парното.
Началникът на РУО Пловдив Иванка Киркова ще разкаже за Виртуалната панорама на училищата в пловдивска област, по която за първи път седмокласниците и техните родители ще могат да се ориентират в избора си на професионално образование.
Накрая Емилия Куюмджиева ще ни заведе в пещерата "Добростански бисер", която отваря за туристи днес, в Световния ден на околната среда.
Запчоваме в 15 часа, слушайте ни!
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..