Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли действаща джамия "Св. София" в Истанбул?

Снимка: БГНЕС

Ще стане ли действаща джамия бившата християнска базилика „Св. София“ в Истанбул, която сега е със статут на музей ?

С такова искане в Турция е заведен съдебен иск и се очаква на 2 юли Върховната административна инстанция в Турция / Държавния съвет/ да се произнесе по иска. 

ъветът вече е отхвърлял веднъж такова искане", каза в интервю за Радио Пловдив богословът проф. Иван Желев ексдиректор на Дирекцията по вероизповедания, но подчерта, че сега ситуацията е променена. Той припомни, че от няколко години, Ердоган, включително и като предизборно обещание е заявявал такова намерие. А на 20 май тази година  в "Св.София" беше четен Корана. 

Според проф. Желев, тази идея на Ердоган е за да повиши своя рейтинг във вътрешно-полиически план, а не като друг вид противостоене на християнския и неюмсюлмански свят, обикновеният турски гражданин няма такава потребност. Още повече, че в близост има няколко джамии и особено голямата турска гордост - т.н. Синя джамия". 

"Това ще предизвика протести в целия свят", каза още проф. Желев. 

Въпреки че, "Св.София" е и под защитата на Юнеско и всяка промяна в статута и на музей трябва да се направи след консултация и разрешение на организацията, според проф. Желев, Ердоган няма да се съобрази с това. 

Църквата Света София е определяна от историци като "осмото чудо на света". Построена  е  в 6-и век (532-537 г.) по нареждане на император Юстиниан, който решил да увековечи славата на Константинопол.  В продължение на 916 години е била християнска църква и най-големият християнски храм в света.

През 1453 г. османските турци я  превръщат в джамия след превземането на Константинопол. По време на Османската империя са добавени минаретата.

През 1935 г. "Св. София" престана да бъде джамия и е обявена за музей от Кемал Ататюрк.

По-голям християнски храм се появява едва след изграждането на ватиканската базилика "Свети Петър" през 16 век. Тя и до днес е най-голямата църква в света.

Цялото интервю с проф. Иван Желев е в звуковия файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53