„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен предмет. Тя възпитава мисленето. Няма дисциплина, която по-добре да възпитава мисленето от нея“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Ивайло Старибратов, университетски преподавател и бивш директор на Математическата гимназия в Пловдив.
Той припомни, че преди десет години е въведен нов закон, в който изрично пише, че трябва да се работи в компетентностен модел в две посоки – приложност и трайност на знанията.
„Към момента не са добре подготвени учителите за да осъществяват точно това. Много от тях разчитат на учебниците, а в компетентностния модел. В компетентностния модел учебникът е помощно средство, а не основен инструмент, с който се преподава. Другият момент е, че в голяма степен, в европейските страни учениците излязоха извън класните стаи. В някои училища занятията на 50% са извън класните стаи. Ние все още сме много стационарни вътре в класната стая. С класно-урочната система трудно се разделяме“, каза още професор Старибратов.
Математикът смята, че може да се мисли за матура по математика, но със задачи с приложен характер, а не приложна математика, тъй като тя обхваща доста области, които са сложни за учениците.
Ивайло Старибратов е категоричен, че за да се въведе матура по математика, трябва да минат поне от две до пет години.
„Трябва да бъдат подготвени не само учениците. Трябва да бъдат добре подготвени и учителите. А тази подготовка все още липсва и в този нов закон, който десет години прилагаме. Учителите все още не са добре подготвени да прилагат компетентностния модел. Трябва да се тръгне последователно, а не пак отзад напред“, обясни още професор Ивайло Старибратов.
Той е категоричен, че до такава матура ще се стигне, но е важно това да се случи по правилен начин. Математикът припомни, че в България обикновено се върви с 10 години назад.
Цялото интервю с професор Ивайло Старибратов можете да чуете в звуковия файл.С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за тон...
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..