Над 4,5 трилиона фаса се изхвърлят всяка година в света. Всеки от тях съдържа повече от 43 доказано канцерогенни съставки, сред които амоняк, азотен диоксид и формалдехид. Вредните съставки на фасовете обаче, се разтварят за един час във вода.
Това е само една от полезните информации в изложбата на Сдружение "БГ Бъди активен", открита официално днес в Пловдив. Освен любопитните факти, тя дава и решение как всеки може да допринесе реално в живота, така че да се намали ефекта от замърсяването на околната среда.
Общо 7 табла с екологични истории разказва изложбата. Всички – вече претворени наживо чрез инициативите на сдружението в Пловдив. Председателят му Ласка Ненова припомня: "Показваме, че положителната промяна е възможна. Показваме първата стъпка, която направихме в Пловдив - да работим заедно с бизнеса, с гражданите, с общината, за да държим публичните места чисти."
ЕКОЛОГИЯ И ИЗВЪНРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ
По думите й, след извънредното положение и в условията на все още продължаващ коронавирус, от сдружението са по-мотивирани в работата им.
"Защото по време на извънредното положение, покрай нуждата да имаме изключителни хигиени мерки, хората започнаха отново да използват много пластмасови продукти и продукти за еднократна употреба. Тези материали отиват в околната среда. И сега е още по-важно да споделяме с хората и да искаме от тях да бъдат по-отговорни, да изхвърлят правилно и разделно, за да не приключим с един куп маски, ръкавици и опаковки в природата" - казва Ласка Ненова.
СПОДЕЛЯНЕ НА ОПИТА
За първи път в промяната на градската среда ще бъде включен квартал Кършияка. А в Район Тракия, където инициативите на БГ "Бъди активен" от миналата година промениха пространството пред кметството и няколко междублокови пространства, кметът Костадин Димитров сподели: " С малките неща, дори с това да взземем една бутилка за многократна употреба и да пием вода -ние даваме добър пример. Благодаря ви за това, което правите"
Зам. кметът по култура Пламен Панов, който специално дойде на откиването на изложбата, разказва защо я подкрепя: "Тук говорим също за култура. За култура на опазването на околната среда и най-вече за правилното управление на отпадъците. Няма как да не съм щастлив и да ги подкрепям. Защото те са доказали с много инициативи, че умеят да променят градската среда. Прекрасната пейка пред Дома на културата, дарена от тях, е от рециклирана пластмаса."
Визиите, които насочват вниманието към начините за намаляване на отпадъците, рециклирането и грижата за общите пространства, след Пловдив ще обиколят още 5 общини - Силистра, Добрич, Варна, Русе и Хасково.
В КАКВО И ЗАЩО ДА СЕ ВКЛЮЧИМ
И докато в тях преследват целта да образоват обществеността във всекидневна еко-активност, под тепетата Бг "Бъди активен" ще продължи с реални инициативи за почистване край реката, с незаконните сметища, с поддържането на Младежкия хълм и Тракия, както и с околните села Марково, Белащица, Първенец.
А защо да се включим? Едно от таблата на изложбата ще ни даде поне 5 причини. В него те са оформени като 5 стъпки да бъдем по-щастливи в нашия град. И ако първата е – организирайте се със съседите, почистете междублоковото пространство, посадете цветя или боядисайте пейките, то последната гласи – усмихвайте се повече. Какви са останалите три стъпки – всеки може да открие сам. Изложбата е разположена пред Градския дом на културата ”Борис Христов” и ще остане там в следващите две седмици.
Репортажът може да чуете в звуковия файл.
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..