В "Звукът на киното" тази седмица се прощаваме с великия композитор Енио Мориконе. Той ни напусна на 91 години в нощта срещу 06 юли след като претърпя инцидент. Енио Мориконе счупи бедрената си кост преди дни и почина в болница в Рим.
Надали има почитател на киното или въобще някой, който да е ходил на кино и да не е чул музиката на превърналия се приживе в легенда италиански композитор.
Мориконе е написал музиката към повече от 500 филма, европейски и холивудски продукции. Сред най- известните му творби са музика от филми като "Ново кино Парадизо", "Имало едно време на Запад", "Имало едно време в Америка", "Професионалистът", "Добрият, лошият и злият", сериала "Октопод" и редица други.
Енио Мориконе е роден в Рим през 1928 г., като започва да пише музика към филми през 1955 г., а през 1964 г. започва сътрудничеството му с Бернардо Бертолучи и Серджо Леоне.
През 2007 г. Морикона получава „Оскар“ за цялостно творчество. През март 2008 г. чилийският президент Мишел Башле му връчва Ордена „Пабло Неруда“ за заслуги към изкуството и културата.
Удостоен с титлата Почетен доктор на Нов български университет (11 декември 2013 г.). Той изнесе първия си български концерт през декември 2013 година. Двучасовото пътешествие из филмовата музика в зала "Арена Армеец" събра близо 9 000 зрители. Специално соло в концерта му изпълни българския виртуоз Теодосий Спасов.
В Холивуд Мориконе работи с Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън де Палма, Терънс Малик, Куентин Тарантино. Сред по-известните филми с негова музика са „За шепа долари“, „Малена“, „Имало едно време на Запад“, „Професионалистът“, „Ново кино „Парадизо“, „Бъгси“, както и последната му работа с Куентин Тарантино във филма „Омразната осморка“, за която той получава "Оскар" през 2016 година.
Той е носител също и на три „Златни глобуса“ и шест награди БАФТА от Британската академия за филмово и телевизионно изкуство.
Музика от филми на Мориконе ще в предложим в часа от 8.00 до 9.00 в събота, а повторението на "Звукът на киното" е в неделя от 15 часа.
Днес в предаването ви срещаме с един от най- интересните български художници -Минчо Панайотов. Роден е на 13 ноември 1944 г. в с. Панаретовци, Сливенска област. Завършва Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий" при проф. Васил Стоилов. Работи в жанровете живопис, графика, илюстрация.Има над 45..
В последната мартенска неделя, говорим за април. Очаквайте астро бюлетина за април, със Стефи Недевска. Венцислава Великова, творец и автор от Варна, разказва за новата си книга „Пазителите” с подзаглавие „Легендарница“. Там има една много интересна мисъл... „Не тъжи за времето назад. Идва нещо ново. Щом ти е взето старото, значи вече не ти е..
Темите в следобедния информационен блок днес до 17.00 часа. В Перущица са без вода. Ако в ранна пролет ги мъчи сушата, какво идва през лятото? Въпросът отведе Иванка Петкова в градчето и във ВиК, които правят планов ремонт, но и чертаят обезпокоителни прогнози. Кметът на Асеноврад Христо Грудав разказа за усилията на общината да реши воден проблем на..
В последния ден от работната седмица ще си говорим за силата на промяната, за умението да се адаптираме, за потребността от действия и взимане на решения. Всичко това, в компетентната компания на събеседника ни Елица Стоичкова - представител на организация Ген ключове. В петък традиционно ви представяме и рубриката "Четем с Радио Пловдив" Започваме след..
В последното работно утро на седмицата говорим за високите цени, напрежението сред студентите, но и не само. Ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Правителствени мерки за ограничаване на надценките в тъгровската мрежа. Ще имат ли ефект? Бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев ще бъде наш събеседник по темата...