Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според доц. Даниел Смилов

Ескалацията на напрежението у нас е сериозна

В действията на прокуратурата мнозина виждат двоен аршин, смята политологът

Разследванията на прокуратурата в президентската администрация и бреговата акция край парк "Росенец" предизвикаха ескалиране на напрежението в държавата, което пък доведе до снощния протест в столицата. Днес ГЕРБ пък свикват протест в защита на правителството. Може ли тези протести да доведат до нова ескалация на напрежението, коментира политологът доц. Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии. 

"Има сериозна ескалация на напрежението у нас, дори можем да говорим за междуинституционална война, особено между прокуратурата и президентството. Преминати са т.нар. червени линии, а ситуацията е много притеснителна", заяви в интервю за Радио Пловдив политологът. 

"Протестите са безпрецедентни, защото успяха да обединят леви и десни", посочи той. 

Доц. Смилов припомни, че формално прокуратурата има правото да разследва всички. "В действията на прокуратурата обаче мнозина виждат двоен аршин. Тя много детайлно се вглежда и разследва президентската администрация, но не прави същото по други важни за обществото казуси като разкритията на Васил Божков за липсващи 700 млн. лв. от хазарт, изтеклите записи и снимки на пълни с пари шкафчета. Мерките на прокуратурата са различни и това взривява обществото. Същото е и с казуса със стъпването на брега до парк "Росенец" - пак има двоен аршин", заяви доц. Смилов.

По думите му е силно притеснително, че не е ясно кой ръководи, на кого се отчита и кой контролира НСО. "Ако се окаже, че нито президентът, нито премиерът я контролират, кой тогава? Може би трети лица". "Притеснително е и че г-н Лазаров (б.ред. - депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров), който е шеф на парламентарната комисия, която контролира специалните служби, не знае. В една парламентарна държава парламентът е висш орган на контрол", посочи политологът. 

Според него много дълго време са трупани проблеми в тези институции и е дошла критичната точка за тяхното решаване.

Цялото интервю на Емил Костов с доц. Даниел Смилов е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10