Щурмът на Бастилията на 14 юли в Париж и последвалото събитие с приемането на „Декларация за правата на човека и гражданина“, съставят онази част от същността на цивилизована Европа, която почти два века и половина по-късно свободните и бленуващи за реална демокрация граждани, я търсят като опиат и излизат заедно на улицата, когато в тяхното съзнание тази демокрация е в съществен дефицит.
Хорът на общественото недоволство днес спряга нови имена и факти, но категориите „гражданство“, „законност“ и „морал“, които си остават без промяна, се съотнасят трудно с „институции“ и „власт“.
След прокурорския шурм в Президентството и поисканата от Румен Радев оставка на Правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, на вътрешния министър - от ДБ, „плажуване“ без бански костюми, улични протести и полицейски произвол, продължаваме питането „Кой кого не иска да чуе в държавата, заплашена от „счупване“. Ще доведат ли протестите с необозрима продължителност във времето, до края на статуквото, в каква кондиция са управлението и градската десница? Темата коментираме със социолога доц. Петър Чолаков от Института по философия и социология при БАН и с депутата от ГЕРБ Спас Гърневски.
Какво заявиха пловдивчани в поредния ден на уличното недоволство срещу корупцията и властта? Репортажът е на Антония Попова.
Културният сектор – сериозно засегнат от КОВИД 19, а според българския евродепутат Андрей Слабаков – най-засегнатият. За трансформацията на Програма „Творческа Европа“ и подкрепата на хората от артистичния бранш – с него разговаря Екатерина Костова.
А във времете за култура след 9.00 – чуйте от фотографа Георги Иванов защо град Пловдив е ...за мечтатели. Едноименната фотографска изложба е на ул. „Абаджийска“ в квартал „Капана“.
А вторник ще посрещнем в ефира на програма „Точно днес“ с госта ни в рубриката „Добро утро, ден“ – балетмайсторът Русалия Кирова.
Зимата започва в събота. Дотогава сме в полупролетно състояние, но медиите отсега се опитват да ни паникьосат с "ужасяващата" промяна на синоптичната обстановка, която ще ни докара до климатичен шок, сибирски пейзаж и арктически студ едва ли не. Всъщност тези неща ги пишат и свято вярват в тях хора, които категорично не допускат, че има живи..
Кои новини ще пропусне часовникът с натрупването на сюжети в пясъците на времето? И кои ще натежат повече - негативните или позитивните? Съвсем съзнателно "Точно днес" ще изберем вторите, за да си подарим минутите радост, за която има достатъчно аргументи около нас, но често ги пренебрегваме в ежедневното препускане към смисъла. В пъстрата атмосфера с..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Разговорът по темата ще е с..
Гоним предпразничния стрес в рубриката "Уроци по щастие" с консултант психолога и семеен терапевт Петя Георгиева. Покана за Коледен концерт отправяме с диригента на Академичен Народен Оркестър при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", Владимир Владимиров. Очаквайте и рубриката ни "За и против". Започваме след новините в 13.
Със сигурност една от тях е развръзката на първия мандат за съставяне на правителство. Преговорите на ГЕРБ- СДС с ДБ и БСП- ОЛ започаха. Участниците са пестеливи в първите си коментари. Създава ли това очакване за "бял дим" или пък говори за пестене на политически ресурс пред нови избори? Въпросът ще зададем на политическия анализатор Страхил Делийски. В..