Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако вотът не мине, напрежението ще се покачва всеки ден

Снимка: Емилия Костадинова

Парламентарната група на "БСП за България" внесе в деловодството на парламента пети вот на недоверие към кабинета "Борисов 3", като за втори път темата е "корупция". БСП иска и оставката на главния прокурор Иван Гешев. 

От БСП призоваха народът да ги подкрепи и да излезе на протест. Те определиха ежедневните протести като справедливи. 

ГЕРБ превърна България в олигархично благо

"Не е само един случай. Цялото управление на ГЕРБ в последното му издание е свързано с корупция."

Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от БСП Александър Симов, коментирайки избраната тема за вота - корупция. 

Той припомни, че изключително силни корупционни моменти могат да се открият и при кризата с безводието на Перник, която стана повод за вота на недоверие към правителството, поискан от БСП през януари. 

То не беше Апартамент гейт, къщите за гости ..., въобще всички онези схеми, с които ГЕРБ демонстрират наглото си незачитане на законите, обобщи Симов. 

Органите за борба с корупцията не работят

Шампиони сме по антикорупционни органи и стратегии, заяви Александър Симов. 

В България толкова хартия сме унищожили, за да правим антикорупционни стратегии, че ако хартията решаваше нещо, в България не трябваше да има нито един корумпиран чиновник.

За съжаление, в България цялата показност за борбата с корупцията се провали, обобщи депутатът. 

Той посочи, че КПКОМПИ е блокирана още от създаването й. Симов припомни, че последният председател на комисията беше изпратен спешно като посланик при положение, че се беше уредил с тераса колкото футболно игрище.

Вотът и протестите

Точно темите за корупцията възпаляват хората, които излизат на протести. Повече не може да се търпи. Виждам, че ножът е ударил до кокал, подчерта депутатът от БСП.  

Вотът трябва да е последният инструмент. Само че, се оказва, че той е единственият, коментира Александър Симов.

Избирателната работа на прокуратурата

Главният прокурор стои със широко затворени очи срещу фрапантни случаи и не се самосезира, отбеляза представителят на левицата. 

Защо прокуратурата не се сезира за твърденията, че Божков е финансирал ГЕРБ постоянно, риторично попита Симов. 

Именно действията на прокуратурата изкараха хората навън. 

Ако има сценарий, то основният сценарист е Иван Гешев, посочи депутатът социалист. 

Коментарите на ГЕРБ 

Симов нарече политическо фентъзи коментарите на депутата от ГЕРБ Тома Биков, че волно или неволно БСП е съучастник в опита за влизане с взлом в сградата на бившия партиен дом по време на протестите миналата нощ. 

Тази власт би казала всичко, за да спаси собствената си кожа и да докрета до края на мандата, категоричен е депутатът от БСП. 

Симов подчерта, че от БСП са против всякакви прояви на вандализъм, но посочи, че не може заради 15 - 20 вандала да се приписва на целия протест характера на организирана престъпна група. 

Конфигурацията в пленарна зала

Този път вотът е по - различен. Гласуването по него ще покаже кой от коя страна на барикадата стои. 

Ще стане ясно къде е разделението вътре в самия парламент, обясни Александър Симов. 

Имаме две политически реалности - тази на затворения парламент и тази на гражданите, каза депутатът. 

ДПС са отказали да проведат разговори с БСП за вота, а от „Воля“ са заявили, че ще го подкрепят, ако заедно с него бъде внесено искане за импийчмънт на президента. 

По думите на Симов, това е начин "Воля" отново да се впишат в управляващото мнозинство, само че да имат и вратичка за излизане при кризисна ситуация. 

Гласуването ще е изключително знаково и показателно кой на коя страна застава и тези, които застанат на страната на властта и това тотално пропаднало управление, ще си носят политическите последствия. 

Ако вотът не мине, напрежението ще продължи да се покачва с всеки следващ ден, тъй като хората, които са на улицата, няма да се примирят с някакви палиативни действия. Те настояват за оставката на Борисов и Гешев и ще бъдат упорити докрай в своето търсене, убеден е депутатът от БСП. 

Цялото интервю на Екатерина Костова с Александър Симов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23