Как на вид едни и същи събития стоят във времето, как се движат в спиралата на историята? Как завършват проявите на обществено недоволство във времената преди нас. Има ли поука за днешните протестиращи, властници и наблюдаващи.
Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив: "Всяко общество се характеризира с някакъв диалог между управляващи и управляеми. В историята на България през 19-ти 20 век се откриват интересни факти. В рамките на Османската империя има недоволства изразени във въстания, които са потушавани в много кръв. Целта е била да свалят властта, която се счита за свещена. Християните в Пловдив намират друга форма. Това са прошения подписани от стотици, или хиляди хора, представители на еснафи и на други организации. Сега може да изглежда учудващо, но достигайки до великия везир, до султана, те много често имат резултат.
Като пример Шивачев посочи, че през 1875 г. е отправено искане от Пловдивска област до султана, за смяна на управителя, защото не поддържа пътищата, а това пречи на търговията. Той наистина е сменен. Има искания за смяна на гръцките владици, които се отнасят непочтително към християнското българско население.
По думите на Стефан Шивачев много по-интересно става след Освобождението, когато България получава една от най-демократичните конституции.
„След Съединението през 1885 г. протестите вече са от друг тип. Появяват се т.н. рубладжии, които са платени от Русия . Времето е след абдикацията на княз Александър І. Организират абсолютно безмислени протести и шествия, чиято цел е защитаване на чужди интереси.
Що се касае до Френската револючия, тя утвърждава, че революциите се замислят от едни, реализират се от други, а се ползват от трети.
Един протест е истински, от него има полза тогава, когато представлява национален интерес и е без външен натиск."
Това са поуките, които ще ни дадат отправната точка за днешния ден.
Интервюто със Стефан Шивачев е в звуковия файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..