Ваксината срещу коронавируса, механизмите за достъп към нея, мобилизираните ресурси на Европа. По темата в програма "Точно днес" коментар на доц. д-р Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.
Доц. Чорбанов каза, че научихме уроците от пандемията по малко по-трудния начин. "Това стана така, защото светът доказа, че не е готов да посрещне подобен вид предизивикателство - пандемия от непознат вид. Науката трябваше изключително спешно да търси адекватни мерки, но и държавите да мобилизират медицински усилия, защото се оказа, че през годините бяха подценявани този тип опасности", обясни ученият.
За новата учебна година в България той отбеляза, че е изключителен привърженик на реалните контакти между хората.
"Аз силно адмирирам присъственото започване на училище у нас", поясни доц. Чорбанов. Той каза: "Давам си сметка, че не е възможно да бъдат ограничени контактите на децата. Родителите трябва да са внимателни, и да консултират с лекар и при най-малките симптоми на децата. В световен план децата не боледуват, изключително малък процент са децата със симптоми от Ковид-19, ако има такива, то те са свързани със специифични генетични или хронични заболявания. Дори по - големите, тези до 19-20 години също не боледуват много сериозно от вируса."
Ваксините, които се търсят в ЕС: "Европейските правителства сключват договори "на зелено", преди ваксината да е минала каквито и да е било изпитвания, тестове и потвърждения да е безвредна.
Руснаците не са по-назад от това, което правят в момента в Оксфорд, само че руската ваксина беше демонизирана, защото е руска и няма информация.
Аз смятам, че на този етап не би трябвало да се пропагандират от фирмите тези ваксини, преди да са готови да влязат на пазара. Реално още минимум година ще е необходима, за да се докаже, че ваксината е безвредна."
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..