Ваксината срещу коронавируса, механизмите за достъп към нея, мобилизираните ресурси на Европа. По темата в програма "Точно днес" коментар на доц. д-р Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.
Доц. Чорбанов каза, че научихме уроците от пандемията по малко по-трудния начин. "Това стана така, защото светът доказа, че не е готов да посрещне подобен вид предизивикателство - пандемия от непознат вид. Науката трябваше изключително спешно да търси адекватни мерки, но и държавите да мобилизират медицински усилия, защото се оказа, че през годините бяха подценявани този тип опасности", обясни ученият.
За новата учебна година в България той отбеляза, че е изключителен привърженик на реалните контакти между хората.
"Аз силно адмирирам присъственото започване на училище у нас", поясни доц. Чорбанов. Той каза: "Давам си сметка, че не е възможно да бъдат ограничени контактите на децата. Родителите трябва да са внимателни, и да консултират с лекар и при най-малките симптоми на децата. В световен план децата не боледуват, изключително малък процент са децата със симптоми от Ковид-19, ако има такива, то те са свързани със специифични генетични или хронични заболявания. Дори по - големите, тези до 19-20 години също не боледуват много сериозно от вируса."
Ваксините, които се търсят в ЕС: "Европейските правителства сключват договори "на зелено", преди ваксината да е минала каквито и да е било изпитвания, тестове и потвърждения да е безвредна.
Руснаците не са по-назад от това, което правят в момента в Оксфорд, само че руската ваксина беше демонизирана, защото е руска и няма информация.
Аз смятам, че на този етап не би трябвало да се пропагандират от фирмите тези ваксини, преди да са готови да влязат на пазара. Реално още минимум година ще е необходима, за да се докаже, че ваксината е безвредна."
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..