Историята оставя знаци за паметта, в които времето вгражда смисъл, свобода и дух за поколенията след нас. Героични, тревожни или трагични, събитията в цивилизационния ход на свободните граждани са най-мощният аргумент за необходимостта промените да се осъществяват в името на човешкото достойнство.
Точно преди 19 години един терористичен акт срещу Световния търговски център в Ню Йорк постави началото на разговора за това, че светът след него никога вече няма да е същият. Днес почти не говорим за този факт, но и никой не се съмнява, че живеем много бурно и тревожно време на промени с всякакъв знак, които перманентно извеждат хората на улицата, за да звучи по-силно гласът им.
Илюзорна ли е днес представата ни за промените, защо избуяват кухите политически фрази, какъв е езикът на протеста и необходим ли е превод от езика на протеста на езика на властта?
След „Великото народно въстание“ 2, демонстрацията на държавност, дозата арести и политически шум – събеседниците: журналистът Явор Дачков и доц. Надежда Сталянова от Център за изследване на публичната и журналистическа реч към СУ „Климент Охридски“.
Жители на асеновградския квартал Горни Воден излизат тази сутрин на протест с настоявания за основен ремонт на главния път, коъто води към техния квартал и който не ремонтиран близо 30 г. От мястото на събитието – репортаж на Живка Танчева.
Международният есенен театрален фестивал „Сцена на кръстопът" ще зарадва почитателите си с едно специално издание от днес до 21 септември. Форумът ще излезе от закритите сценични пространства, за да предложи една необикновена и вдъхновяваща програма под знака на почит към своя основател и арт директор проф.Стефан Данаилов. За спектаклите, заряда на срещите с публиката и тазгодишното послание на форума „ТЕАТЪРА - ГОРДОСТТА“ – директорът на Драматичен театър Пловдив Кръстю Кръстев.
А след 9 ч. е разговорът за мащабния спектакъл с пет сцени, два рояла и повече от 50 артисти – класика, джаз, поп, звук и светлини „По пътя към върха“, който ще се състои на Бунарджика на 14 септември. За програмата и родолюбивото и артистично предизвикателство към гражданите да осъзнаят присъствието и красотата на Бунарджика като неотделима част от градската среда, култура и памет – чуйте популярния музикант Петър Салчев.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..
В предаването днес Ви каним на мисия до Антарктида :))) Виктория Петкова и Кристиян Владов ще ни отведат до най-студеното място на Земята с и нтерактивното представяне на книгата "Българознайко - Мисия Антарктида" на 14.12. в Природонаучен музей Пловдив. Събитието е част от програмата на Ледения фестивал, който ще се проведе. Как ще премине той..
В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..
Напрежението във Велинград заради откритата чума по овцете продължава втори ден. Поредна седмица таксиметровите шофьори настояват за сваляне на цената на застраховката „Гражданска отговорност“ и заплашват с блокада по празниците, а в парламента беше торпилиран шестият опит за избор на председател на Народното събрание, а може би и на бъдещ служебен..