„Ние имаме частичен поглед върху работата на единната електронна система за работа за съдилищата. При нейното създаване и възлагане не бяхме поканени да участваме, не сме наблюдавали процеса на разработването й и съдим за нея по резултатите от нейното използване“, коментира председателят на Адвокатския съвет – Пловдив Иван Демерджиев.
По думите му, тези резултати са неприемливи. Силно ограничени са възможностите на адвокатурата за електронен достъп до делата, от една страна, а от друга - обслужването е станало изключително бавно.
„Старата система не беше много по-добра от тази, но във всеки съдебен район на ниво съдилища и адвокатура имаше често сключени споразумения и работеха програми за обмен на данни по електронен път. В сегашния си вид, ако Съдът бъде затворен, както стана по време на пандемията, това няма как да се случи“.
Работата на Адвокатурата е затруднена и това рефлектира върху правата на гражданите, защото самата защита, която адвокатите осъществяват, няма да бъде ефективна.
Проблемите са се появили още в началото, но тогава адвокатите са имали надежда, че с времето и натрупването на опит за работа със системата, нещата ще се променят. Това обаче не е станало факт.
„Организацията на работа започна по неправилен начин. Представете си как се прави система за електронен достъп и обмен в съдилищата, при изграждането на която Адвокатурата не участва. Ако беше потърсено нашето съдействие и опит, тази система щеше да е много по-добра и по-работеща“.
Демерджиев бе категоричен, че липсата на диференциация в продхода при разработване на системата – кога да се заложи на по-високите изисквания за формализъм и кога да не се залагат такива изисквания с цел да се работи по-бързо и ефикасно, е довело до проблемите, които сега се наблюдават в работата на системата.
„Нито всяко действие може да бъде формално, нито всяко – да изисква електронен подпис“, подчерта Демерджиев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..