От 1 октомври всички небитови потребители могат да излязат на свободния пазар на ток, независимо от консумацията на електроенергия. Промяната в Закона за енергетиката засяга близо 300 хиляди небитови потребители, а основната полза от нея е да се засили конкуренцията и появата на нови търговци.
Ако фирмите не сключат договор с търговец на електрическа енергия по свободно договорени цени до 30 септември тази година, доставчикът на ток остава същият.
В предаването "Точно днес" събрахме гледните точки на бизнеса, браншовите организации и на анализаторите по темата.
Тони Симидчиева е председател на Регионалната занаятчийска камара и ресторантьор, която има вече няколко годишен позитивен опит на свободния пазар и твърди, че такъв е опитът и на колегите й
Виолина Накова - изпълнителен секретар на Съюза за стопанска инициатива също изрази позитивни очаквания от промяната, като препоръча собствениците, особено на по- малки фирми, внимателно да се информират за пазара и предлагането.
Според Мариана Кукушева - председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите липсата на информационна кампания не е добър знак. По думите й търговците се държат като монополисти, а министерството на енергетиката не подпомага працеса с информационна кампания, която е много необходима.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика, който чу споделените мнения, изрази изненада от позитивната нагласа към промяната, защото у нас обикновено новото се посреща с недоверие. По думите му върху цената на тока влияят много фактори и затова е силно преувеличено очакването, че стъпвайки на свободния пазар фирмите зъдължително ще постигнат по- ниска цена.Във всички случаи конкуренцията е полезна и за разлика от начина, покойто пазарът се либерализирана големите бизнес субекти преди няколко години, сега гратисният срок е доста по- дълъг. В този смисъл е и съветът му преди да сключат договор с нов търговец, небитовите потребители да проучват внимателно и да сравняват условията.
Всичко, казано по темата в предаването, можете да чуете в прикачения звуков файл.
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..