Пловдив чете, рисува и мисли...За прехода и за случващото се точно днес ще говорим в утрото на 29 септември, ето какво ще чуете от 6 до 9.30 часа:
Covid-19 и мерки. Адекватни ли са те и чакат ли ни тежки месеци? Доктор Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването ще бъде наш събеседник по темата.
„ДНК на прехода“ – така е озаглавена книгата на Пламен Даракчиев, която ще бъде представена в рамките на „Пловдив чете“. Връзката между и преди правим с бившия дисидент минути след осем часа.
Кой печели от битката между президент и премиер? Темата ще коментираме с професор Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет към държавния глава Румен Радев.
Ще ви заведем и на две изложби:
В зона „Култура“ на Радио Пловдив ще ни гостува маестро Мичо Димитров, концертмайстор на Държавна опера-Пловдив. Той ще ни разкаже за новата си изложба, която се открива в Пловдивски културен институт.
Изложба „Фрагменти от пейзажа“ на пловдивските художници Петър Чучулигов и Полина Тодорова-Станчева се открива в Художествена галерия „Проф. Веселин Стайков“ в Пещера. Повече за нея ще научим от интервюто на Живка Танчева с Полина Тодорова Станчева.
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..