Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ковид мерките в училищата трябва да се променят

Д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС


„Правилно беше да се отворят училищата и учебната година да е присъствена. Не беше правилно изобщо училищата и детските градини да се затварят. Както не беше правилно да се забраняват плановите операции и имунизациите. Ние ще имаме много тежки последици не от коронавирус, а от нелекуване на други заболявания и забавени имунизации. Мисля, че заплахата за училищата не е толкова Covid-19 и неговото разпространение, колкото карантинните мерки, които се предприемат. Неправилно е да се поставят под карантина цели паралелки, ако в тях има само един ученик с положителна проба. Защото в един момент, няма да се знае кой клас до къде е стигнал“, това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Стойчо Кацаров, председател на Център за защита правата в здравеопазването.

Той смята, че под карантина трябва да се поставят класове, когато има повече случаи на заразени с коронавирус.

Доктор Кацаров коментира и данните, които се обявяват ежедневно на заразени с Covid-19 в цялата страна. Според него те не са коректни.

„Всички ние сме много объркани от противоречивата информация, която получаваме от здравните власти месеци наре, в това число и недостиг на обективни данни. Здравните власти не са съобщили броя на хората, които вече са се срещали с вируса, а изминаха вече шест месеца от началото на така наречената епидемия. Ние знаем броя на положителните лабораторни проби, който е 20 000. Обърнете внимание – ние не сме сигурни дали това са 20 000 случая или в тях са и повторните проби на хора, които вече са имали положителен резултат“, заяви доктор Стойчо Кацаров.

Той коментира още, че такъв тип инфекция не може да бъде спряна.

„Тя може да бъде само забавена, ако се прилагат определени мерки. Има смисъл да се забавя разпространението, когато има опасност здравната система да не може да поеме всички случаи. В България засега не се налага да се затягат противоепидемичните мерки, от гледна точка на капацитета на здравната система“, обясни доктор Кацаров.

Бившият заместник-министър на здравеопазването посочи, че не очаква значима промяна в данните на заразените през следващите месеци. Той подчерта, че е необходимо мерките в образователната система да се преосмислят, защото съществуващите могат да бъдат фатални за подготовката на учениците, особено на тези в 7 и 12 клас.

Цялото интервю с доктор Стойчо Кацаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16