Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато доверието е подкопано, идват наказателните мерки

12 години след приемането на България в ЕС все още е в сила Механизмът за сътрудничество и проверка, иначе казано контролът дали страната ни отстранява пречките пред върховенството на закона.

Във вчерашния доклад на ЕК България е критикувана за недостатъчни действия срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти. Темата коментира Светослав Терзиев, журналист от вестник „Сега“.

Светослав Терзиев заяви, че докладът на ЕК е написан дипломатично, но това е характерно за езика на брюкселските институции. Сега механизмът за контрол продължава да действа. Резолюцията, която се очаква да се гласува ще постави управляващите в трудно положение. Посочват се редица факти и проблеми, включително и исканията на протестиращите за оставки. Тази резулюция ще се гласува в ЕП на 5 октомври. ЕП изговаря нещата по-открито. Едно от исканията в проекторезулюцията е за финансови санкции. ЕС заседава днес и утре, ще приеме формула за обвързване на бюджета с правилата за върховенството на закона. Става дума за много големи суми, не само за текущия европейски блюджет от 750 милиарда евро. Донорите постават въпроси за потъване на парите в бездънните джобове на корумпирани правителства.

Възможно ли е България да бъде санкционирана?

Терзиев посочи, че е куриоз е да настояваш за спиране на парите за твоята държава. Хората смятат, че парите не стигат до тях. Става дума не за хляба на хората, а за хайвера на богатите.

Истита е, че когато доверието е подкопано, тогава влизат наказателните мерки. България беше наказана през 2008 г.- тогава имаше една схема за батко и братко. Тогава загубихме 200 мил. евро, но България не се поучи и поправи. Сега обстановката е свързана с корупция на най - високо равнище и пълна безнаказаност. Има бетонирана защина точно на такива управляващи, а прокуратурата помага за виреенето на крадлива среда.

Главният прокурор е в центъра на вниманието. Той представлява един безотчетен фактор, натоварен с големи пълномощия. Може по свои избор да решава кой да разследва. Избира предимно такива, които критикуват правителството.

Интервюто с журналиста Светослав Терзиев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58