Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следващите 6 месеца ще бъдат лоши за България

Предложеният нов хоризонтален и стар контролиращ механизъм, акцентираното  върховенство на закона, корупцията, неясните медийни собственици с ясни политически връзки в доклада на ЕК и резолюцията на ЕП, с коментарни  у нас за“ и „против“, които не спират да „валят“ преди  същинския  европейски дебат, който започва в понеделник с визиране на България, коментира   на   Светослав Малинов ръководител на катедра Политология във Философския факултет на СУ и бивш евродепутат от ЕНП.

Образът на България е  с тежко накърнен имидж, заяви Малинов, и припомни, че приемането на България в ЕС е било  компромис в наша полза, без да отговаряме на условията, и сега се провалихме. А контролният механизъм беше създаден специално за България и Румъния, но се провалихме. 12 години не можахме да преодолеем предишния механизъм за наблюдение.

Днешното поколение европейски политици има образ на България като държава, която не може да направи задължителните реформи за благото на своите граждани вече 12 години

Истинският проблем за България е провалът в съдебната система, уникалната практика с личността на главния прокурор, което се е превърнало в нарицателно, законодателство, което не работи.

Няма смисъл да се търси вина в други, вината е само  в управляващите.

По всички правила на  европейската политика  на българския премиер се гледа  като на човек от миналото. Очаква се алтернатива, тя в момента не се вижда. В момента България е в лоша позиция , защото когато се даде доверие и то не се оправдава и се стига до протести, това няма как да е добре за държавата. Очевидно е,  че управляващите са решили да изкарат пълен мандат и е тъжно, че в следващите 4 месеца доверието в правителството няма да расте, това може да е добре за изборите и за партия ГЕРБ, но не е добре за държавата. 

Следващите 6 месеца ще са лоши за България.

Цялото интервюсъс Светослав Малинов е в звуковия файл. 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43