Той заяви за Радио Пловдив, че ще участва в дебата на ЕП за България с чувство на удовлетворение, защото отдавна е трябвало да се проведе. Радва се, че е допринесъл в залата на ЕП да се чуе гласът на българските граждани, които очакват подкрепа в една много тежка институционална криза на провосъдието и правовата държава.
„За първи път има такъв дебат за България. Това не е петно за образа на България, не бива да мислим в компрексарски стил. Ние сме част от ЕС, който е съюз на държави, но и на граждани. Провеждането на зрял дебат в ЕП по-скоро показва, че България има самочувствието да се изправи, да покаже проблемите си и да ги обсъди. Искрено се надявам, макар със значително съмнение, че управляващите в България ще признаят в рамките на дебата, че България има сериозни проблеми, ще посочат, как мислят да ги решат.“
Г-н Кънев е категоричен, че в последния доклад по мониторинговия механизъм за България много ясно ни напомнят, че има въпроси, по които управляващите в България не взимат мерки. Има дори отстъпление от малкото, което е постигнато през последните години. Това е проблемът с безконтролната прокуратура и нейната вертикална структура, която е непозната в европейското право. Проблемите също с медийния пазар, с правосъдието като цяло и липсата на производства свързани с политическа корупция.
„Да се каже, че докладът е положителен е нещо несериозно. Трябва да търсим решения, а не да се крием. Не трябва да си правим илюзии, че Европа ще реши проблемите на България. Днес в ЕП предстои дебата за общ правосъден механизъм, койо ще засяга всички държави в ЕС. Ще се дебаира възможността да бъдат ограничавани, намалявани или спирани европейски фондове в случаи на корупция и проблеми с правосъдието. В страните донори има голяма тревожност и очакване парите, които Европа взима назаем, и които богатите държави ще плащат да не бъдат разхищавани и крадени“, уточни Радан Кънев.
Интервюто с евродепутата Радан Кънев е в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..