Напред към новата реалност с лекарите и професионалния им празник точно днес на 19 октомври: имаме разговор с д-р Костадин Чифлигаров, пловдивската номинация за лекар на годината на национално ниво. Той е анестезиолог в интензивното отделение на КАИЛ на УМБАЛ "Свети Георги", заместник - председател на БЛС в Пловдив.
Д-р Чифлигаров описа 2020 година като изключително натоварена и трудна във връзка с пандемията от Ковид 19.
"Наистина не бях мислил, че в живота си ще ми се наложи да приктикувам професията си във военизирани условия", призна анестезиологът. Той допълни още: "Това са ограничителните мерки, които са важни за нас лекарите, както и опита да пазим самите себе си и да сме сред хората и да ги лекуваме. Това е изключително тежко решение за всеки от нас."
Пловдивският лекар каза, че е трудно да се пребориш с инстинкта за самосъхранение, както и да се реши еднозначно, че трябва да упражняваш професията си, защото някой разчита на теб. "Тази обстановка с Ковид 19 се заформя за по-дълъг период, лекарите започнахме да свикваме с тази мисъл", посочи още д-р Чифлигаров. Според него успяхме като общество да обмислим приоритетите в тази битка с вируса.
"Ние независимо дали сме в ковидотделение, сме сред хората, научихме се да се пазим", смята още заместник-председателят на БЛС в Пловдив. Той напомни, че най-тежките случаи с интензивна терапия са на лечение в изградения блок за лечение на Ковид в УМБАЛ "Свети Георги".
"Пазете се много, бъдете малко по-разумни, ограничаването на контактите също е сред тези правила", посъветва той всички слушатели. Мотивът за този съвет е, че все още сме в очакване на ваксина за коронавируса и ще има нови случаи на заразени.
Трябва ни време, това време обществото може да ни го даде като ограничи контактите, тогава ще имаме възможност да реагираме, и да не се претоварва здравната система, заключи д-р Чифлигаров.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..