Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без страх от коронавируса и адаптация към новото време

За носенето на маски и стратегията на копиране:

„Това ни се наложи следствие ковид кризата“, коментира психиатърът д-р Веселин Герев.  Носенето на маска в ранни зори, когато няма други хора е абсолютно безсмислено. Когато стресово събитие няколко месеца се нагнетява като проблем, то обсебва съзнанието на човека. Натрапчивата мисъл, че може да е заразен води до тревога, безпокойство и така се задействат страховете. В статистиката с увеличаващи се проценти на заразени няма нищо страшно, защото всеки трябва да изкара този вирус. Вирусът трябва да отслабне и да се приключи с пандемията.

Какъв е проблемът?

„Още в началото хората, които управляваха кризисната ситуация внушиха на народа, че заразата с вируса означава, че си „пътник“. От там дойдоха големите страхове на хората. Аз бях свидетел на доста фрапантни ситуации. Моя клиентка се побърка от страх и си сложи кислородна инсталация в спалнята. Тялото ни е свикнало да поема въздух, което е смес от различни газове, това може да доведе до увреждания. Колега, който е изкарал много-леко инфекцията,  също е занесъл вкъщи кислородна бутилка. Проблемът е повече в главите на хората, а не в телата. Това ще остави траен отпечатък и ще се говори години“.  

Д-р Герев обясни, че такава ситуация развива посттравматично стресово разстройство.  Запаметява се дълбоко в психиката ни, не се знае кога, и при каква ситуация ще изплува отново в съзнанието ни. Може да предизвика посттравматични стресови реакции. За това състояние малко се говори, то е описано при ветераните от Виетнам. Те и сега изпадат в сериозни стресови състояния само  при споменаване на война, напалм и джунгла. Тази глобална пандемия ще остави отражение върху психиката на хората от целия свят.

„Най-големият проблем на управляващите е, че нагнетяват напрежение с тези информации, а не успокояват хората. Стига се до безсъние, тревога, напрежение и безпокойство. Най-неприятното е, че пада имунитетът. Колкото повече човек е в състояние на тревожно очакване, толкова повече имунитетът му пада. Той става податлив, не само към актуалния коронавирус, а към всякакъв тип външни инфекциозни агенти, които го атакуват по-лесно и нанасят поражения“, уточни д-р Веселин Герев.

Връщаме часовника един час назад тази неделя.

Според д-р Герев промяната се отразява негативно. Основният проблем е, че се размества динамичният стереотип. Вече с един час се променя вечерята, съня, тръгването за работа и шофирането. Така промяната се отразява върху здравите хора. При хората с хронични заболявания, които приемат лекарства три пъти  на ден е важно да „дърпат“ с 10 минути назад приема на лекарста през седмицата предхождаща промяната на часа. При различни заболявания един час разлика може да нанесе сериозни щети. Фактите сочат, че при смяна на часовото време се увеличават ПТП и трудовите злополуки. Внимавайте с шофирнето във вечерните часове. 

Интервюто с психиатъра д-р Веселин Герев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в "Социално подпомагане"

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59

България върви към засушаване, пролетните валежи са под норма

Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България  е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..

публикувано на 15.07.25 в 07:42