" Великите европейци“ –втора част на книгата по едноименното предаване на Пламен Асенов по Радио Пловдив ще има премиера в Първо студио тази вечер. Книгата включва 45 портрета на значими личности от Стария континент. Започва с гръцката поетеса от VІІ век Сафо, и завършва с Джон Ленън. Героите във „Великите еврпейци“ са побрани в почти необятното време от 28 века, казва авторът, който е в ефира ни тази сутрин.
По най-коментираната тема за Ковид 19, от някои със страх до паника, от други с недоверие и скептицизъм е разгворът с вирусолога акад. Ангел Гълъбов от Института по микробиология към БАН. За предпазните мерки - лични и правителствени, и има ли полезен ход оттук нататък.
Как работи Центърът по трансфузионна хематология в Пловдив. Какви са възможностите за дарение на кръв за плазма, използвана при тежките случаи на коронавирус. Слушаме директора на Центъра д-р Соня Джевизова.
150-годишнина от учредяването на Българската екзархия ще се отбележи в проект с документална фотоизложба „Нашите будители. 150 години Български Екзархия“ в Културен център Тракарт и показва участието на пловдивчани в борбата за незавсиима българска църква и признаване на българската нродност. Представя ръководителят на проекта д-р Жорж Трак.
Година преди "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, един францискански монах издава през 1761 година "История на България". Издателство „Българска история“ осигурява превода на български език. Пловдив е посочен като един от най-достойните градове. Интервю с редактора на книгата Теодор Борисов асистент в Института по исторически изследвания към БАН.
За Шотландия и нейните „ Северни брегове“, в търсене на недвусмислеността на формата, точната гама, вятъра, лошото време, земята, океана, повече мълчанието, но понякога и разговора – художничката Светослава Георгиева за изложбата си в галерия „Лабиринт“ в интервю на Веселина Пеева.
В „Добро утро, ден!“ продължава срещата с художника Атанас Хранов.
„Точно днес“ 29 октомври, четвъртък от 6 до 9.30
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...