Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дано "ковид-поколението" не се окаже неподготвено

"Въпреки че от началото на пандемията минаха около 9-10 месеца, все още ми се струва, че нямаме сигурни данни за това, какъв е имунитетът при преболедувалите, защото те са доста противоречиви, както е при всички нови подобни инфекции.По данни на руски автори, срокът е много кратък, за да е налице имунитет, осигуряващ липсата на подобно заболяване. И въпреки че са минали около 10 месеца, ние нямаме яснота и прогноза за развитието на инфекцията". Това заяви микробиологът д.м.н. проф. Евчо Савов. 

Проф. Савов подчерта, че независимо че следи редовно литературата по темата в Русия, където се работи сериозно върху ваксините, както и данните от Западна Европа и Съединените щати, се затруднява да предвидии развоя на заразата.

„Струва ми се обаче, че нещата ще продължат по същия начин  някъде до средата на 2021 г.“

Той предположи, че при наличието на преобладаваща зараза с Ковид-19, е възможно да има „изместване“ на грипната инфекция към началото на следващата година.

„При грип първоначалните симптоми са по-драстични, като болки в ставите, висока температура, които не са характерни за коронавируса.  Но специално при асимптомните случаи наличието на хронична умора, главоболие и др. са сигнали, че е възможно човек да е носител на вируса, без да е болен и трябва да си направи тест“.

Проф. Савов  бе категоричен, че с времето се натрупва допълнителна информация за диференциране на едната инфекция от другата.  Специалистите обаче сега би трябвало да се насочат не само към разработването на ваксини  и ЕС да осигури средства за тях, но и за намиране на такъв  специфичен антивирусен препарат, който да действа не само върху симптоматиката на инфекцията, но и върху самия вирус, за да бъде той елиминиран от организма.

Проф. Савов бе скептичен, че хората ще имат готовност за ваксинация, след като премиерът Борисов обяви, че през април ще бъде изготвен план за имунизация срещу Ковид-19. „Усещането ми е, че хората вече са готови да се имунизират срещу грип, но не и за Ковид-19“.

Предприетите мерки за носенето на маски са добри, но не е добър вариант учениците да преминават изцяло на обучение в електронна среда, тъй като те и сега продължават да общуват безконтролно на открити пространства. Проблеми със зрението, заради непрекъснатото взиране в екрана и поява на специфични проблеми, които ще бъдат отчетени след време за "едно  ковид-поколение", което може да бъде коментирано като нарицателно за неподготвено, прогнозира още проф. д.м.н. Енчо Савов. . 

Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28