20 от 115 легла са предвидените за лечение на леки случаи на ковид, в съответствие с решението за разкриване на ковид-отделение. Проблемът обаче освен структурен, е най-вече свързан с човешките ресурси. Болницата не е изолиранан от проблемите на останалата част от България, но след като персоналът на новото отделение ще влиза в него на ротационен принцип, не зная докога ще издържим", заяви управителят на МБАЛ Първомай д-р Румяна Бойлова.
36 лекари и 76 медицински сестри обслужват 6 клинични отделения. Всички те работят по график в своите отделения и това би довело до натрупване на много часове. Във всяко едно отделение и сега има дефицит на лекар, медицинска сестра и санитар. Лекарите, които лекуват в ковид-отделението са интернисти, нямат опит в лечението на новото заболяване.
"Независимо, че в Община Първомай няма голяма заболеваемост, в болницата има 1 доказан случай от последните трима приети пациенти", заяви още д-р Бойлова.
„Ковид-отделението в общинската болница в Раковски работи от 28 октомври. Отделили сме 15 болнични легла за лечение на ковид, но първият случай бе приет в четвъртък вечерта. На практика цялото вътрешно отделение е преструктурирано в новото отделение за ковид болни. Така няма и пресичане на потоци различни пациенти“. Това подчерта управителят на общинската болница в Раковски д-р Иван Томбашки.
Като най-голям проблем за здравното заведение той определи също недостига на медицински кадри. В трите терапевтични отделения работят по график по трима лекари. Недостигът на лекари и сестри е чувствителен и за да се осигурят лекари за новото отделение, трябва да се разчита на интернистите и невролозите или да бъдат командировани лекари от други места.
Д-р Томбашки обаче подчерта, че очаква в болницата да постъпи и инфекционист, за да стартира работата в отделението. По думите му, болницата е малка и няма как да поеме лечението на тежките случаи на ковид.
Над 100 са канрантинираните в момента граждани на Раковски, а от началото на пандемията болните са били около 50, от които повечето са вече излекувани, а тежките случаи се лекуват в болници в Пловдив.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..