Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В шуменската болница успешно лекуват Ковид-19 с кръвна плазма

Д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение за лечение на Ковид-19 с кръвна плазма

През месец юли ЕК отпусна 40 мил. евро за оборудване на 200 кръвни ценъра в ЕС. В България има  регионални кръвни центрове във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен. Те кандидатстваха за финансиране, но пловдивският не е бил одобрен  поради закъсняване с документите. Пловдивчани реагират бързо и събират пари за центъра, като в момента са необходими около 90 000 лева за шоков фризер, без който не може да се събира и съхранява плазма.  

Центърът може да бъде сертифициран веднага  след получаване на апаратурата, защото има екип. Това се прави от Изпълнителната агенция по бекарствата.

Г-жа Михайлова коментира, че има отговор от хора, които са преболедували коронавируса и имат възможност да дарят плазма. Ситуацията е критична, защото в Националния кръвен център в София се взема плазма, като обслужва цялата страна, без ВМА. Добрата новина е, че вече се работи по-усилено и се приемат донори до 65 години. Последната информация е, че са получени 20 плазми вчера, а лекарите желаещи да приложат метода са 31. Там започва едно боричкане на лекари, министри и депутати, които звънят за свои пациенти и близки. Така настъпва хаос и хората търсят помощ от сдружението. Това е недопустимо.

„Донори има достатъчно, но не се обслужват. Можем да поемем пътните на хората до столицата, даваме телефони на кръвния център, обясняваме, че трябва да има положителен ПСР тест от 40-тия ден, да нямат донорите придружаващи заболявания. Отзивите са, че се чака 3-4 дни за даване на плазма. В Смолян вече чакат три дни за плазма на пациент с диабет, а това означава, че шансовете да оцелее намаляват“.  

По думите на д-р Михайлова, колкото в по-добро състояние е пациентът, толкова по-добре. Плазмата трябва да се прелее до третия пден от влошаването, до влизането в интензивно отделение. Шуменската болница има много добри резултати, няма нито един смъртен случай, след преливане на плазма. Последната информация за цената на линейка да дойде от Варна до София, и се върне е около 700 лева. Решението е скоро да се отворят регионалните кръвни центрове. Лекарят, който разпределя кръвната плазма преценява, кой случай е по-спешен. Проблемът е, когато има седем плазми за 20 болни, какво да разпределяш? Кръвната плазма се дава от НКЦ безвъзмездно, а в Германия една доза струва 600 евро, уточни д-р Павлина Михайлова.

Интервюто с д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение за лечение на Ковид-19 с кръвна плазма е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21