В дните, в които ваксина против КОВИД-19 все още няма, лечението с кръвна плазма, дарена от преболедували заразата, е сред най-успешните. В България обаче тя може да се дари само в 2 болници в София, а от скоро – и във Варна.
За лечението с кръвна плазма, кой може да я дари и защо в Пловдив все още няма такъв център – по темата разговор с хематолога проф. д-р Стефан Горанов д.м.н.
Проф. Горанов каза, че лечението с кръвна плазма има вече един век история, като първи са случаите за лечение на дифтерия.
"Лекува се успешно и ебола с кръвна плазма, тази жестока пандемия бе овладяна точно с плазма", посочи проф. Горанов. Той обясни, че и сега могат да се предотвраят тежките пожарения от Ковид 19 с кръвна плазма.
Горанов уточни: "Дарители стават преболедували хора, с документ, че са преминали през инфекцията, но след 30-40 дни след среща с Ковид. Около 600 мл. плазма се извлича, надявам се в скоро време да имаме такава апаратура и в Пловдив."
"Странични ефекти могат да са само алегрични прояви, при тези, на които са прилага лечението. Опитът не е малко с плазма, но лечението на ковид не е толкова продължително", поясни проф. Горанов.
"Надеждите сега са доста големи и дано да се оправдаят резултатите", посочи още лекарят.
"Тук в Пловдив имаме достатъчно специалисти за извличане на кръвна плазма, това се прави от колегите ми трансфузионни хематолози", обясни проф. Горанов. Той каза още: "Всеки 4-ти не вярва в коронавируса, но пък тези, които вече са преболедували от Ковид 19 - дават плазма и дарителите са твърде много. Кръвната плазма се съхранява при определени условия, може да се замрази, но е важно да се прелива в максимална степен - бързо на всеки нуждаещ се пациент с вируса."
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...