„Свидетели сме на отношение, което показва, че всички усилия са хвърлени в това да се справим с ковид-пандемията, а другите пациенти са забравени. Това е най-големият проблем“, заяви Наталия Маева – член на УС на Националната пациентска организация.
Тя подчерта, че хората с хронични заболявания, които са с компрометирана имунна система и по принцип са научени да се пазят, сега са поставени в рискови условия да пътуват до големите центрове за медицинска помощ, базирани в София, Пловдив и Варна.
„За да бъде издаден протокол на тези пациенти, се налага понякога няколкодневна хоспитализация, поради спецификата на заболяванията. Можем да разчитаме на електронни рецепти, но сме свидетели, че сме оставени в сигуация, която за никого не е изгодна“.
Маева изрази и недоумение защо БЛС се е отказал от автоматичното удължаване на протоколите и след срока им на валидност по време на пандемията за хронично болните, независимо че Здравната каса не е била против.
Бави се и издаването на електронни направления от личните лекари, а здравната система е в пълен колапс, пред разпад.
„Това, което трябва да се направи, е автоматично удължаване на протоколите, въвеждане на електронна рецепта или изписана от личните лекари и директно изпратена до аптеката за съответното лекарство, каквато система бе въведена в Гърция и Австрия. Независимо, че и там нямаше електронно здравеопазване, хората получаваха лекарствата си на вратата на своя дом.
Мисля, че при желание можем да го направим“, подчерта Маева.
По време на първата вълна на Ковид заразата обажданията на пациенти с хронични заболявания на телефоните на Националната пациентска организация за въпроси и консултации са били над 3 400, което е показателно за факта, колко българският пациент е притеснен и объркан.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..