Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Натискът върху здравната система се увеличава

Как болниците в Пловдив решават проблемите, които са свързани с осигуряване на повече легла за пациенти с коронавирус и какво се случва реално в един сектор за лечение на Covid-19?
„В момента при нас се лекуват 28 души от Covid-19. От тях 6 са в по-тежко състяние, което изисква по-специфични грижи. Натискът върху системата постоянно се увеличава“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доктор Георги Джаров, ръководител на реанимацията в „Еврохоспитал“, който отговаря и за сектора за лечение на пациенти с коронавирус.

Той подчерта, че лечебното заведение е отделило над 20% от леглата за пациенти с ковид.

„Реагирали сме по начин, който се изисква от Областен кризисен щаб. Леглата за пациенти с коронавирус постоянно се увеличават. Те достигат вече над 20% от капацитета на болницата. Ръководството на болницата успя да направи необходимата реорганизация така, че да сме подготвени и да бъдем адекватни в нашата помощ към хората. Но прави впечатление, че думата легло, се приема като някаква единица, като някаква мярка. С екипите, които са сформирани на територията на болницата, успяваме да реагираме и да осигурим адекватна помощ. Но едно бъдещо увеличаване на леглата за Covid-19, ще бъде просто легла и настанени на тях пациенти, които няма да бъдат адекватно обслужени. Защото екипите си имат капацитет. Ние държим всеки пациент да получи добро качество на медицинска помощ, спрямо стандартите заложени за съответните болести“, коментира доктор Джаров.

Преобразуването на МБАЛ „Свети Мина“ в болница само за пациенти с коронавирус няма да успокои работата на другите лечебни заведения.

„Това е стъпка, която трябваше да бъде направена на пролет. Сега е твърде късно, защото всички лечебни заведения са адаптирали дейността си към ситуацията, направили са необходимите разходи за тяхна сметка. Една нова болница ще глътне много пари, а няма нищо да постигне“, каза още доктор Джаров.

Цялото интервю с доктор Георги Джаров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55