Мартин Минков каза, че не е лесен отговорът на този въпрос. Министър Захариева е категорична, че България няма да подкрепи така наложената рамка за преговори със Северна Македония. Това е в контраст с декларирания и изключитено успешно изведен приоритет в регионалната политика на България, по време на нашето председателство. Затова сега много наши партньори от ЕС реагират с изненада.
„Очевидно днешната дата в нашите отношения не е сред най-светлите. Поредната антибългарска кампания ще достигне до своето кресчендо.
Защо България се наложи да даде червена светлина за Северна Македония? Защото въпреки добрите пожелания договорът не се изпълнява. Беше сведен до комисия от историци и експерти от двете държави. Те трябва да се занимаят с наслоения от 70-100 години, които създават колизия във взаимните ни отношения. Факт е, че не можем да си затваряме очите за реалностите. Не можем да пренебрегнем основата на самочувствието, което е войнстващ антибългаризъм.
Скопие има какво да види в тази червена светлина. Министър Захариева очерта три точки. Трябва да се работи за постигане на трезвост, реализъм и повече прагматизъм.
Първо - това е езиковият въпрос. Второ - пътна карта по изпълнение на договора. Трето - сваляне на всякакви малцинствени претенции спрямо България“, заяви журналистът Мартин Минков.
Следващото председателство на ЕС е на Португалия. Тогава България ще влезе в предизборен период, и трудно можем да очакваме предвижване напред.
България светна червената лампа, но можеше и да не го направи. Нещата щяха да продължават по старому. Необходими са практически действия. Това е в наш интерес, уточни още Минков.
Интервюто с журналиста Мартин Минков е в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...