Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още има недостиг на медикаменти за Covid-19

| обновено на 18.11.20 в 17:01

Все още не са напълно напълно решени проблемите с медикаментите за домашно лечение на Covid-19. В пловдивските аптеки трудно се намира най-изписвания антибиотик на болни с коронавирус. Нискомолекулярни хепарини има в определените по списък аптеки, публикувани на сайта на ИАЛ, но те се отпускат само на бременни жени.

„Натискът върху аптечната мрежа е изключително сериозен. В момента усложненията идват и от противоепидемичните мерки, които са наложени, и от това, че хората, които са болни или контактни, трябва да бъдат в карантина, но се налага да излизат да купят лекарства за своите болни близки. Има семейства, в които всички са болни. Затова този натиск, е и от болни хора, които са в крайна нужда“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Дима Стайкова, председател на Регионалния съюз на фармацевтите в Пловдив.

Тя каза, че ситуацията в пловдивските аптеки, е като тази и в останалите градове на страната.

"Има дефицит на лекарства, тъй като потреблението е изключително голямо. Всъщност никой не е могъл да предвиди точно мащаба на тази епидемия, тя не е само в България, а в целия свят. Но ние трябва да бъдем гъвкави и да се стараем този недостиг да бъде под контрол. Защото в момента, от най-изписвания антибиотик за лечение в домашни условия на Covid-19 в България, има регистрирани 12 лекарствени продукта, които са произведени от 12 различни производители. В момента в аптеките се намират не повече от 3, ако изобщо се намерят и тези 3. Опитваме се да бъдем гъвкави. И ако няма на едната фирма, то поне да вземем от тази фирма, която е осигурила все пак някакви количества. Но когато лекарят е предписал медикамент с неговото търговско име, тоест произведен от точна определена фирма, законът и наредбата ни спира да заменим този продукт, който е наличен в аптеката. А нали разбирате, че ако пациентите не получат продукта си в първата аптека, те ще обикалят още“, обясни Стайкова.

Тя каза, че преди 15 дни, когато не се регистрираха толкова много заразени с коронавирус, хората са изпаднали в паника и са предприели запасяване с медикаменти, за които в социалните мрежи се твърди, че са за лечение на Covid-19.

„Тогава имаше паническа вълна на презапасяване. Искам да кажа на всички ваши слушатели, в момента в България не функционира електронната рецепта. Всички рецепти, които са изпратени по вайбър, всички рецепти, които са копирани отнякъде, те са нередовни и не следва да бъдат изпълнявани“, каза Дима Стайкова.

Репортерска проверка установи, че в Пловдив е направена доставка на допълнителни количества нискомолекулярни хехарини, но те се отпускат само в определени аптеки и само за приложение при бременни жени. Те трябва да представят рецепта и документ за генетично изследване.

В някои от тях обаче наличните количества са изчерпани. На нуждаещите се жени, се казва, че при заявка, необходимият медикамент ще бъде доставен в рамките на 3-4 дни.

„В тези аптеки не навсякъде има количества. Колегите там са предупредени и ще реагират на всички постъпили рецепти, които са придружени с нужните документи“, заяви Дима Стайкова.

Нискомолекулярните хепарини са необходими и за други пациенти.

„Има притеснение сред пациенти. Най-вече сред тези, които вече са вкъщи след някакво оперативно лечение. В момента има и пациенти с Covid-19, чиито състояние е усложнено, но не са в болница. Това е решение на лекарите, които ги лекуват, но те изписват нискомолекулярен хепарин за терапия на тези болни. Притеснението ни е, че не можем да ги осигурим, за цялата тази група от хора, които могат да се нуждаят  от тези медикаменти, остава за аптеките, подчерта Дима Стайкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39