Заповедта, която предстои да влезе в сила, вероятно ще раздели обществото за пореден път.
Каква е позицията на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България – обяснява неговият председател Диян Стаматов.
„Всички се обединихме около позицията, че учениците, след завръщането си в училище, да бъдат с маски от 5 до 12 клас. Ще са необходими много усилия за да убедим хората и най-вече родителите, че това е много важно, то е сигнал за уважение към учителския труд", казва Диян Стаматов.
По думите му, това ще много трудно, бавно и противопоставящо се. В противен случай обаче ще имаме непрекъснато превключване от реално към дистанционно управление на учебния процес, предупреждава браншовият лидер.
Почти навсякъде вече се носят маски. Излиза обаче, че местата където най-трудно намираме допирателна точа за това изизстване се оказва училищната среда. Преди няколко месеца нямахме толкова силен натиск на вируса, сега обаче, твърде често имаме починали учители, вече са почти 30, което създава огромен стрес и притеснения за всяко училище, коментира Диян Стаматов.
Там, където е имало тъжен проблем, или дори установена зараза, настъпва голямо притеснение. Разстройва се и учебния процес – веднага настъпва плътна карантина, на цели класове. Последиците от преболедуването също са тежки, това е проблем за човека и за цялата образователна система.
Всеки един от нас трябва да направи малкият компромис. Да, носенето на маски не е удабно, но трява да се защитят всички – и ученици и учители. За голямо съжаление, кампаниите по убеждаване остават много трудни.
Не можем да се надяваме на чудо и че никой в класа няма да се зарази. Следват зимни месеци, с традиционните от години грипни ваканции. Определено това ще е най-трудния период.
Вероятно ще се премине към дистанционно обучение. Продължителното пребиваване в електронна среда обаче води до много пропуски в обучението, алармира председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
Цялото интервю с Деян Стаматов чуйте в звуковия файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..