„От ковид епидемията най-много страда здравната система. Искам да призова, всеки със събуждането да помисли, как ще прекара деня, да запази себе си и околните“.
Д-р Брънзалов коментира практиката за консултация и лечение по телефона, които крият своите рискове. Препоръча настоятелно при необходимост пациентите да търсят личния си лекар, кото съобщават симптомите адекватно, без паника. Джипитата са подложени на огмомно натоварване, защото поемат потока от пациенти и многобройни телефонни обаждания. Епидемията поражда много гняв в обществото, гневни са и лекарите, защо епидемията ги изправя пред различни предизвикателства. Здравната система е поставена пред много тежко изпитание. Комуникацията между пациент, лекар и фармацевт да бъде точна и ясна. Ако се допусне ситуация, в която лечебните заведения да станат огнища на зараза, тогава епидемията ще стане неуправляема.
„Ние лекарите сме на избори всеки шест месеца, за разлика от политиците. Изпитанието на здравната система и на обществото във връзка с епидемията ще покаже, кой колко струва. До дни ще тръгнат електронните направления, само трябва да се подпише анекса към Националния рамков договор.“
За българската здравна система, която трябва да бъде адаптирана към реалните условия, в които обществото живее.
„Здравната система не е реформирана от години, това е по-скоро политически проблем. Лошите практики са в резултат на изоставане, защото изгубихме лекарите, медицинските сестри, администрацията е закостеняла, а огромна административна тежест е стоварена върху личните лекари. Стресовата ситуация е показател за функционирането на системата. Оптимист съм за изхода от епидемията. БЛС винаги е готов на нови рационални идеи. Кардиналните проблеми в здравеопазването са много отдавна. България е изостанала много от другите европейски страни. Нямаме електронно здравеопазване, здравни досиета, не издаваме електронни рецепти и електронни направления, не говорим за онлайн консултация“, уточни още д-р Брънзалов.
Интервюто с д-р Николай Брънзалов е в звуковия файл.
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи,..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..
Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата. А днес навършва 70 години и е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми. Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..